Oglądaj na YouTube

Profesor Jolanta Barańska była wieloletnim pracownikiem w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie. Studia ukończyła w roku 1960, na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Warszawskiego. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Instytucie Nenckiego PAN, gdzie przeszła wszystkie stopnie kariery naukowej, broniąc doktorat w roku 1967, habilitując się w roku 1985 i otrzymując tytuł profesora w roku 1997. Staż podoktorski odbyła na uniwersytecie Harvarda u Konrada Blocha, laureata Nagrody Nobla z roku 1964.
Zakres zainteresowań profesor Barańskiej obejmuje biochemię lipidów i związane z nią zagadnienia sygnalizacji międzykomórkowej. Zaczynając swą drogę naukową od badań dotyczących mechanizmów syntezy fosfatydyloseryny prowadziła następnie badania sygnalizacji wapniowej oraz receptorów nukleotydowych. W roku 1991 utworzyła w Instytucie Nenckiego Pracownię Przekaźników Sygnałów, którą kierowała do przejęcia na emeryturę w roku 2007. Przez wiele lat pełniła funkcję Prezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego oraz Prezydenta Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych. W roku 2004 przewodniczyła Kongresowi FEBS, który odbywał się w Warszawie.

Wydarzenie w O/Toruńskim - V Interdyscyplinarna Konferencja "Nano(&)BioMateriały – od teorii do aplikacji" Toruń, 14 - 16 czerwca 2023

W imieniu organizatorów zapraszamy na V Interdyscyplinarna Konferencję "Nano(&)BioMateriały – od teorii do aplikacji" , która odbędzie się w dniach 14 - 16 czerwca 2023, w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, ul. Gagarina 37a w Toruniu....

Kongres BIO23 Szczecin - składanie streszczeń dostępne jest do 15 czerwca 2023.

Szanowni Państwo przypominamy, że składanie streszczeń na V Kongres BIO2023 w Szczecinie dostępne jest do 15 czerwca 2023. https://bio2023.ptbioch.edu.pl/abstract-submission/