Oglądaj na YouTube

Lecture in English

Krzysztof Liberek graduated from physics at the Technical University of Gdansk (1982), received his PhD in molecular biology and habilitation in biological sciences at the University of Gdansk. Krzysztof Liberek carried out postdoctoral work at the University of Utah, USA (1990-91) and the University of Geneve, Switzerland (1992-93) working with prof. Costa Georgopoulos. Krzysztof Liberek is a full-professor since 2002. In 2006 he was elected to EMBO. He is interested in the role and mechanisms of chaperone proteins action in different cellular processes.

Zmarł Profesor Wiesław Antoni Makarewicz

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość że w dniu 20 grudnia br. zmarł Profesor Wiesław Antoni Makarewicz Członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, Przewodniczący Oddziału Gdańskiego PTBioch w latach 1984-1996 (fot. GUMed)