Oglądaj na YouTube

Dariusz Rakus studiował biologię na Uniwersytecie Wrocławskim i tamże obronił rozprawę doktorską z zakresu kinetyki enzymatycznej. Po ukończeniu stażu podoktorskiego na Iowa State University i University of Leipzig zaniedbał trochę czystą biochemię i skierował się ku biologii komórki. Od 2006 roku kieruje Zakładem Fizjologii i Neurobiologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego. W centrum zainteresowań grupy, którą kieruje znajdują się badania mechanizmów odpowiedzialnych za tworzenie wieloskładnikowych kompleksów białkowych, których trzon stanowią enzymy metabolizmu węglowodanów. Obecne jego badania koncentrują się na próbach zrozumienia, w jaki sposób defekty enzymów wielofunkcyjnych (“moonlighting proteins”) oraz zaburzenia oddziaływań enzymów glikolizy i glukoneogenezy z ich komórkowymi partnerami wpływają na komunikację pomiędzy komórkami, związane z wiekiem upośledzenie pracy serca, neurodegenerację oraz rozwój fenotypu metabolicznego typowego dla nowotworów.

Składki członkowskie w roku 2022

Przypominamy, że składki członkowskie za rok bieżący należy opłacić do 31 marca. Wysokość składek roku 2022: pełna - 100 zł ulgowa - 50 zł małżeńska - 150 zł Do skorzystania ze składek ulgowych uprawnieni są: studenci, doktoranci oraz emeryci zainteresowani prenumeratą Postępów Biochemii. Zwracamy się...