Oglądaj na YouTube

Dariusz Rakus studiował biologię na Uniwersytecie Wrocławskim i tamże obronił rozprawę doktorską z zakresu kinetyki enzymatycznej. Po ukończeniu stażu podoktorskiego na Iowa State University i University of Leipzig zaniedbał trochę czystą biochemię i skierował się ku biologii komórki. Od 2006 roku kieruje Zakładem Fizjologii i Neurobiologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego. W centrum zainteresowań grupy, którą kieruje znajdują się badania mechanizmów odpowiedzialnych za tworzenie wieloskładnikowych kompleksów białkowych, których trzon stanowią enzymy metabolizmu węglowodanów. Obecne jego badania koncentrują się na próbach zrozumienia, w jaki sposób defekty enzymów wielofunkcyjnych (“moonlighting proteins”) oraz zaburzenia oddziaływań enzymów glikolizy i glukoneogenezy z ich komórkowymi partnerami wpływają na komunikację pomiędzy komórkami, związane z wiekiem upośledzenie pracy serca, neurodegenerację oraz rozwój fenotypu metabolicznego typowego dla nowotworów.

Piotr Laidler we władzach FEBS

Prof. Piotr Laidler, wice-prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, został wybrany do władz Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na stanowisko Congress Counselor.