Oglądaj na YouTube

Dariusz Rakus studiował biologię na Uniwersytecie Wrocławskim i tamże obronił rozprawę doktorską z zakresu kinetyki enzymatycznej. Po ukończeniu stażu podoktorskiego na Iowa State University i University of Leipzig zaniedbał trochę czystą biochemię i skierował się ku biologii komórki. Od 2006 roku kieruje Zakładem Fizjologii i Neurobiologii Molekularnej Uniwersytetu Wrocławskiego. W centrum zainteresowań grupy, którą kieruje znajdują się badania mechanizmów odpowiedzialnych za tworzenie wieloskładnikowych kompleksów białkowych, których trzon stanowią enzymy metabolizmu węglowodanów. Obecne jego badania koncentrują się na próbach zrozumienia, w jaki sposób defekty enzymów wielofunkcyjnych (“moonlighting proteins”) oraz zaburzenia oddziaływań enzymów glikolizy i glukoneogenezy z ich komórkowymi partnerami wpływają na komunikację pomiędzy komórkami, związane z wiekiem upośledzenie pracy serca, neurodegenerację oraz rozwój fenotypu metabolicznego typowego dla nowotworów.

Walne Zgromadzenia Członków w Oddziałach PTBioch.

W Oddziałach PTBioch odbyły się zebrania sprawozdawczo-wyborcze, podczas których członkowie Oddziałów wybrali nowe władze na kadencję: 2022 - 2025.

Posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego

W dniu 8 grudnia 2023, odbyło się zebranie Prezudium Zarządu Głównego poprzez platformę Zoom.