logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

W czasie Kongresu BIO2023 Szczecinie, w dniu 15 września br. prof. Graziella Pellegrini (University of Modena e Reggio Emilia, Modena) wygłosiła wykład pt. „Stem cells properties for clinical application: what is needed?”. Prof. Graziella Pellegrini jest współtwórczynią nowatorskiej metody leczenia uszkodzenia rogówki z wykorzystaniem rąbkowych komórek macierzystych oraz terapii genowej pęcherzowego oddzielania się naskórka.

Podczas V Kongresu BIO2023, w dniu 13 września br., prof. dr hab. Marcin Nowotny (Warszawa) wygłosił Wykład Parnasowski, który rozpoczął tegoroczne spotkanie biochemików w Szczecinie. Decyzją kapituły Nagrody im. J. K. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, kierowanej przez prof. Andrzeja Legockiego, nagrodę za rok 2022 otrzymali autorzy publikacji, której wiodącym autorem jest prof. dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

W trakcie Kongresu BIO2023 przyznano Nagrodę im. Włodzimierza Mozolowskiego. Intencją Nagrody jest wyróżnienie młodych biochemików za szczególnie dobre i interesujące przedstawienie wartościowych prac biochemicznych na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

W dniach 13-16 września br. odbył się w Szczecinie 5-ty Kongres BIO2023, który jednocześnie był 52-gim spotkaniem członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Kongres był organizowany przez Oddział Szczeciński PTBioch kierowany przez prof. Barbarę Dołęgowską. Wykład Parnasa, inaugurujący Kongres, wygłosił prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (Warszawa). W Kongresie wzięło udział 254 uczestników, w tym 82 młodych naukowców. Odbyło się 68 wykładów, przedstawiono 44 doniesienia ustne i 127 prezentacji posterowych.

Zapraszamy do lektury publikacji napisanej przez prof. Macieja Nałęcza, członka Honorowego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego:

 https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/ article/view/2931

Profesor Leszek Kuźnicki zmarł 3 lutego 2023 r. w Warszawie w wieku 94 lat. Był wybitnym uczonym i wychowawcą wielu pokoleń przyrodników w Polsce, członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i prezesem tej instytucji w latach 1993–1998. Profesor Kuźnicki był także znakomitym organizatorem i popularyzatorem nauki, a jego działalność odcisnęła piętno na rozwoju całej nauki w Polsce w końcu ubiegłego wieku, a zwłaszcza w dobie przemian polityczno-społecznych po upadku komunizmu.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie on-line w O/Warszawskim - minisympozjum:

Wydarzenie on-line w O/Warszawskim - minisympozjum: "Starzenie i długowieczność – od komórki do organizmu"

Serdecznie zapraszamy na sympozjum pt. "Starzenie i długowieczność - od komórki do organizmu", które odbędzie się 24 października 2023 w godzinach 10:00-15:00 on-line. Uczestnictwo wymaga rejestracji: Link do rejestracji na wydarzenie  

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

FEBS National Lecture

FEBS National Lecture

W czasie Kongresu BIO2023 Szczecinie, w dniu 15 września br. prof. Graziella Pellegrini (University of Modena e Reggio Emilia, Modena) wygłosiła wykład pt. „Stem cells properties for clinical application: what is needed?”. Prof. Graziella Pellegrini jest współtwórczynią nowatorskiej metody...

więcej więcej