logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Miło nam poinformować, że zdjęcie pt. „Parrot-painted spermatids” autorstwa mgr Anny Richert zdobyło trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest: "The beauty behind biological sciences", organizowanym podczas 48th FEBS Congress w Mediolanie.

Przypominamy o terminach:

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku.

Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia syntetyczny życiorys prof. Parnasa, jego wpływ na organizację życia naukowego w międzywojennej Polsce, oraz przedstawia jego uczniów i współpracowników tworzących tzw. "Szkołę Parnasa". Pokazuje też jak postać Profesora oddziałuje do dziś na polskich biochemików, a także jak wpływa na środowiska biochemiczne za granicą, szczególnie w Ukrainie, która podobnie jak Polska wiele zawdzięcza Jakubowi Karolowi Parnasowi.

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Plakat konkursowy zaprojektował prof. Mirosław Pawłowski. Nagrody zostały przyznane po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie. W Konkursie zwyciężyła praca (poniżej) dr Román Martí Díaz (na zdjęciu w środku), pracownika naukowego na Uniwersytecie w Murcji w Hiszpanii. Nagrodę wręczał m.in. prof. Piotr Laidler, członek Komitetu Wykonawczego FEBS.

W czasie Kongresu FEBS_2024, który miał miejsce się w lipcu br. w Mediolanie odbyło się zgromadzenie ogólne FEBS w czasie, którego wybrano nowych członków komitetów FEBS. Z radością informujemy, że kandydat Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, prof. dr hab. Marek Figlerowicz został wybrany do Komitetu d/s Zaawansowanych Kursów. Prof. dr hab. Marek Figlerowicz jest członkiem PAN i PAU. Od 2011 do 2023 roku by dyrektorem Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Od 2004 roku jest kierownikiem Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej, w ramach którego prowadzi pionierskie badania w zakresie genomiki strukturalnej i funkcjonalnej oraz biologii molekularnej i systemowej RNA. Odbył liczne staże badawcze we Francji oraz USA. 

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Wrocławskim

Wydarzenie w O/Wrocławskim "Piknik Biochemiczny 2024"

Pierwszego dnia lata 2024 odbył się Piknik Biochemiczny organizowany przez Polskie Towarzystwo Biochemiczny przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obrady odbyły się w pomieszczeniach Wydziału Nauk Biologicznych tegoż uniwersytetu, a część mniej formalna spotkania w...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest:

Trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest: "The beauty behind biological sciences"

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...

więcej więcej