Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje, że od 1 czerwca 2025 roku następują zmiany w organizacji wydawania kwartalnika Postępy Biochemii. Od numeru 2/2025 wstrzymany zostaje druk wielkonakładowy czasopisma. Jednocześnie utrzymana zostaje prenumerata, a wersja papierowa będzie nadal dostępna wyłącznie dla prenumeratorów, tzw. bibliotek obligatoryjnych oraz do archiwum redakcyjnego. Kwartalnik nadal będzie dostępny w formie elektronicznej w otwartym dostępie na stronie www.postepybiochemii.pl
Wprowadzone zostają nowe opłaty za publikację artykułu.
Czytaj więcej: Nowe zasady wydawania kwartalnika „Postępy Biochemii”
Z przyjemnością informujemy, że 6 czerwca, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komisji ds. Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa w pełnym składzie. Komisja zebrała się celem dokonania przeglądu nadesłanych zgłoszeń oraz wyłonienia najlepszej polskiej publikacji biochemicznej opublikowanej w roku 2024. Nagroda im. J.K. Parnasa, przyznawana corocznie od 1962 roku, stanowi najważniejsze wyróżnienie naukowe PTBioch i jest wyrazem uznania dla najwybitniejszych osiągnięć w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej.
Czytaj więcej: Posiedzenie Komisji ds. Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa
Uprzejmie informujemy o przedłużeniu oferty zniżek na opłaty wpisowe na wrześniowy kongres BIO2025 www.bio2025.pl do 12. czerwca. Wysokość opłat jest niska w porównaniu do innych kongresów i pomimo upływu 2 lat zbliżona do opłat na poprzedni kongres BIO w Szczecinie. Opłata wpisowa obejmuje poza wstępem na wszystkie wykłady i sesje naukowe również obiady, kolacje, przerwy kawowe, wstęp na sesje posterowe i nawiązywania współpracy (networking).
Czytaj więcej: Przedłużenie zniżek na opłaty wpisowe na VI Kongres BIO2025 w Poznaniu
W dniu 6 czerwca br. odbyło się ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Omówiono aktualny stan organizacyjny Kongresu BIO2025, który odbędzie się we wrześniu br. w Poznaniu. Nadal dostępna jest zniżkowa tzw. early bird rejestracja na BIO2025. Więcej informacji o bardzo atrakcyjnym programie naukowym na stronie www.bio2025.pl. Dodatkowo omówiono planowane zmiany wydawnicze w czasopiśmie "Postępy Biochemii" oraz gospodarki finansowej PTbioch.
W spotkaniu uczestniczyli: Adam Szewczyk, Piotr Laidler, Paweł Pomorski, Elżbieta Rębas, Jolanta Jura, Ula Wojda, Wiesława Jarmuszkiewicz oraz kierownik biura PTBioch Ewa Jaworska.
Z radością informujemy, że podczas zbliżającego się Kongresu BIO2025 w Poznaniu odbędzie się sesja tematyczna poświęcona najnowszym badaniom nad funkcją mitochondriów i błon biologicznych w komórkach. Tytuł sesji: Mitochondria and Membranes: Function and Regulation in Cellular Signalling. Miejsce i data: BIO2025, Poznań. Organizatorzy: Sekcja Bioenergetyki oraz Sekcja Błon Biologicznych Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Mitochondria to nie tylko "elektrownie komórkowe" — to aktywne centra regulacyjne, uczestniczące w przekazywaniu sygnałów, kontroli metabolizmu, regulacji homeostazy i programowanej śmierci komórek.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...