Z przyjemnością informujemy, że 6 czerwca, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w Warszawie, odbyło się posiedzenie Komisji ds. Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa w pełnym składzie. Komisja zebrała się celem dokonania przeglądu nadesłanych zgłoszeń oraz wyłonienia najlepszej polskiej publikacji biochemicznej opublikowanej w roku 2024. Nagroda im. J.K. Parnasa, przyznawana corocznie od 1962 roku, stanowi najważniejsze wyróżnienie naukowe PTBioch i jest wyrazem uznania dla najwybitniejszych osiągnięć w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej.
Czytaj więcej: Posiedzenie Komisji ds. Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa
W dniu 6 czerwca br. odbyło się ZOOM spotkanie Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Omówiono aktualny stan organizacyjny Kongresu BIO2025, który odbędzie się we wrześniu br. w Poznaniu. Nadal dostępna jest zniżkowa tzw. early bird rejestracja na BIO2025. Więcej informacji o bardzo atrakcyjnym programie naukowym na stronie www.bio2025.pl. Dodatkowo omówiono planowane zmiany wydawnicze w czasopiśmie "Postępy Biochemii" oraz gospodarki finansowej PTbioch.
W spotkaniu uczestniczyli: Adam Szewczyk, Piotr Laidler, Paweł Pomorski, Elżbieta Rębas, Jolanta Jura, Ula Wojda, Wiesława Jarmuszkiewicz oraz kierownik biura PTBioch Ewa Jaworska.
Uprzejmie informujemy o przedłużeniu oferty zniżek na opłaty wpisowe na wrześniowy kongres BIO2025 www.bio2025.pl do 12. czerwca. Wysokość opłat jest niska w porównaniu do innych kongresów i pomimo upływu 2 lat zbliżona do opłat na poprzedni kongres BIO w Szczecinie. Opłata wpisowa obejmuje poza wstępem na wszystkie wykłady i sesje naukowe również obiady, kolacje, przerwy kawowe, wstęp na sesje posterowe i nawiązywania współpracy (networking).
Czytaj więcej: Przedłużenie zniżek na opłaty wpisowe na VI Kongres BIO2025 w Poznaniu
Z radością informujemy, że podczas zbliżającego się Kongresu BIO2025 w Poznaniu odbędzie się sesja tematyczna poświęcona najnowszym badaniom nad funkcją mitochondriów i błon biologicznych w komórkach. Tytuł sesji: Mitochondria and Membranes: Function and Regulation in Cellular Signalling. Miejsce i data: BIO2025, Poznań. Organizatorzy: Sekcja Bioenergetyki oraz Sekcja Błon Biologicznych Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Mitochondria to nie tylko "elektrownie komórkowe" — to aktywne centra regulacyjne, uczestniczące w przekazywaniu sygnałów, kontroli metabolizmu, regulacji homeostazy i programowanej śmierci komórek.
Networking i rozwój kariery na BIO2025, Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w dniach 17–20 września 2025 roku w Poznaniu to znakomita okazja do rozwoju zawodowego i budowania sieci kontaktów naukowych. W ramach konferencji przewidziano warsztaty i panele poświęcone planowaniu ścieżki kariery naukowej – młodzi badacze zyskają praktyczne porady m.in. dotyczące wyboru doktoratu i stażu. Reprezentanci firm biotechnologicznych przedstawią najnowsze rozwiązania technologiczne, co umożliwia nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przemysłem oraz poszukiwanie wspólnych projektów.
VI kongres BIO2025 w Poznaniu odbędzie się w dniach 17 - 20 września 2025 r. Swoje uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu warto jednak zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Przede wszystkim do końca maja obowiązują atrakcyjne zniżki na opłaty wpisowe za uczestnictwo w kongresie. Różnica względem ceny regularnej ważnej o 1 czerwca wynosi przynajmniej 250 PLN. Warto również rozważyć zarezerwowanie miejsca noclegowego w hotelu Mercure lub w DS "Jagienka" i "Zbyszko" lub w innej lokalizacji, gdyż dostępność tych miejsc będzie spadać, a ich ceny rosnąć.
Przy okazji Kongresu BIO2025 w Poznaniu przypominamy, że Acta Biochimica Polonica (ABP) to pismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne od 66 lat!
Acta Biochimica Polonica (ABP) to pismo wydawane przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne od 66 lat! Od 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica?
Czytaj więcej: Dlaczego warto publikować w Acta Biochimica Polonica
Szanowni Państwo, Członkowie Polskiego Towarzystwa Biochemicznego!
W tym roku w dniach 17-20 września w Poznaniu odbędzie się VI Kongres Nauk o Życiu BIO2025.
Jest to jednocześnie 54. Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Kongresy BIO i spotkania PTBioch mają długą tradycję sięgającą 1959 r, są wydarzeniem, gromadzącym naukowców z całej Polski. Poprzez BIO2025 chcemy stworzyć Państwu warunki do radości z osobistych interakcji pomiędzy naukowcami i przywrócić kongresom rolę jaką odgrywały dla całego polskiego środowiska akademickiego.
PTBioch: Panie Profesorze, Kongres BIO2025 odbędzie się już we wrześniu. Co wyróżnia tegoroczny zjazd i jakie są jego główne cele dla polskiej społeczności naukowej?
Prof. Marek Figlerowicz: BIO2025 to najważniejsze jesienne spotkanie polskich biologów i biochemików – 54. Zjazd PTBioch połączony z VI Kongresem Nauk o Życiu. Kongresy BIO mają długą tradycję sięgającą 1959 r. i gromadzą co dwa lata czołówkę badaczy z całej Polski.
– laureatem Nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego im. Jakuba Parnasa za najlepszą polską publikację biochemiczną roku 2023
W dniu 25 kwietnia 2025 roku o godz. 15:00 w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie odbył się Wykład Parnasowski, jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń naukowych organizowanych przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne.
Czytaj więcej: Wykład Parnasowski – prof. Artur Osyczka o mechanizmach fotosyntezy
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...