W dniu 26 października 2017, przyjmowaliśmy gości z Białoruskiego Towarzystwa Biochemików i Biologów Molekularnych. Nowo powołane Towarzystwo reprezentowali prof. prof. Lilia Nadolnik, Prezes oraz Andrey Moiseenok, oboje z Instytutu Biochemii Białoruskiej Akademii Nauk w Grodnie. Robocza wizyta była poświęcona przygotowaniom do trójstronnej konferencji jakie Białoruskie, Litewskie i Polskie Towarzystwa Biochemiczne planują zorganizować z okazji 250 rocznicy urodzin Jędrzeja śniadeckiego.
Prof. Mieczysław Chorąży w dniu 3 maja 2017 r. został uhonorowany Orderem Orła Białego. Działo się to podczas uroczystości w Zamku Królewskim z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dekoracji dokonał Prezydent RP Andrzej Duda.
Czytaj więcej: Prof. MIECZYSŁAW RAJMUND CHORĄŻY UHONOROWANY ORDEREM ORŁA BIAŁEGO
Z żalem informujemy, że 30 kwietnia br. zmarł prof. dr hab. Mariusz Maciej Ojcomił Żydowo, sCzłonek Honorowy Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, student z indeksem nr 1 i absolwent Akademii Lekarskiej w Gdańsku (ALG), emerytowany kierownik Katedry i Zakładu Biochemii GUMed (kiedyś AMG), pierwszy, wybrany w demokratycznych wyborach, rektor AMG w latach 1981-1982, doktor honoris causa AMG, członek Polskiej Akademii Umiejętności (PAU), przewodniczący oddziału gdańskiego PTBioch (1962-1968), wiceprzewodniczący Komisji Biochemii i Biofizyki PAN (1976-1980), członek Komisji Nauk Fizjologicznych PAN, laureat Nagrody Naukowej im. Heweliusza z 1998 r., wyróżniony Medalem Księcia Mściwoja II, uhonorowany tytułem Medicus Nobilis.
Profesor Ryszard Jerzy Gryglewski – wybitny uczony, światowej sławy farmakolog - został odznaczony w czwartek, 26 stycznia b.r. Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę.
Czytaj więcej: ORDER ORŁA BIAŁEGO DLA PROFESORA RYSZARDA JERZEGO GRYGLEWSKIEGO
Szanowna Pani, Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy Państwa oraz współpracowników i doktorantów do wzięcia udziału w 6. edycji międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej "Biomolecules & Nanostructures", która odbędzie się 10-14 maja 2017 r. w Podlesicach na Wyżynie Jurajskiej http://www.nanofun.edu.pl/bionano6/
Z ogromnym żalem i w zadumie, zawiadamiamy że w Olsztynie, w dniu 31 grudnia 2016 roku zmarł prof. dr hab. Henryk Kostyra.
Z prawdziwym smutkiem i pochyloną głową zawiadamiamy, że w czwartek 29 grudnia br. zmarł profesor Aleksander Koj, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitny profesor nauk przyrodniczych, biolog i biochemik, współtwórca Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od wielu lat był członkiem Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, w roku 2008 społeczność biochemiczna w uznaniu Jego osiągnięć naukowych nadała Mu godność Członka Honorowego Towarzystwa.
Dziś, 1 grudnia 2016, Profesor Jerzy Kościelak otrzymał Diploma d'Honoure Polskiego Towarzystwa Biochemicznego!
W ramach konkursu Nagrody Galien Polska 2016, Instytut Francuski oraz Ambasada Francji w Polsce przyznają stypendium naukowe dla polskiego naukowca, prowadzącego badania z zastosowaniami terapeutycznymi.
Do konkursu zapraszamy polskich naukowców w wieku do 45 lat, z tytułem doktora oraz polskim obywatelstwem, prowadzących badania w polskich laboratoriach (dotyczy również badań w ramach francusko-polskiej współpracy naukowej). Badania muszą zaprezentować innowacyjne odkrycie naukowe, z potencjalnymi zastosowaniami w dziedzinie terapii medycznej (chemia farmaceutyczna, biotechnologia, materiały dla medycyny, diagnoza).
Stypendium umożliwia jednomiesięczny pobyt badawczy we Francji w publicznym lub prywatnym laboratorium i pokrywa:
ProgramY Fundacji Nauki Polskiej – KOLEJNE EDYCJE KONKURSÓW
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła 1 września br. nabór wniosków do drugiego otwartego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. Do zdobycia jest 140 mln zł z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020. Termin złożenia pierwszej części wniosku upływa 30 października br.
Program Międzynarodowe Agendy Badawcze ma na celu stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych jednostek badawczych, które będą realizować oryginalne programy B+R we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi z zagranicy.
FNP organizuje w dn. 8 września br. spotkanie informacyjne poświęcone programowi MAB. Spotkanie jest skierowane do doświadczonych naukowców i przedstawicieli instytucji naukowych zainteresowanych realizacją międzynarodowych agend badawczych w Polsce. Spotkanie będzie prowadzone w jęz. angielskim. Można w nim wziąć udział osobiście (rejestracja) lub śledzić transmisję w internecie.
Czytaj więcej: Programy Fundacji Nauki Polskiej – KOLEJNE EDYCJE KONKURSÓW
Wydarzenie w O/Krakowskim - Wykład wygłosi prof. Misato Ohtani
Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na wykład „Plants dominated the earth by producing water-conducting cells: the story of VNS transcription factors”.Wykład wygłosi prof. Misato Ohtani, Laboratory of Plant Functional Analyses, Department of Integrated Biosciences, Graduate...
WERNISAŻ WYSTAWY ART & SCIENCE
Zapraszamy na wernisaż wystawy Projektu 5th ART & SCIENCE „Sztuka Apoptozy”. Projekt jest współorganizowany przez Instytut Nenckiego PAN oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Partnerem projektu jest Polskie Towarzystwo Biochemiczne. Wernisaż odbędzie się 4 grudnia 2023 roku...