W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyło się wiosenne posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Spotkanie miało miejsce w Instytucie Nenckiego PAN w Warszawie. W trakcie zebrania podsumowano działalność PTBioch w 2024 roku i omówiono plany na nadchodzące miesiące.
Szanowni Państwo, Członkowie Polskiego Towarzystwa Biochemicznego!
W tym roku w dniach 17-20 września w Poznaniu odbędzie się VI Kongres Nauk o Życiu BIO2025. Jest to jednocześnie 54. Zjazd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Kongresy BIO i spotkania PTBioch mają długą tradycję sięgającą 1959 r, są wydarzeniem, gromadzącym naukowców z całej Polski.
25 kwietnia 2025 o godz. 15:00 w Instytucie Nenckiego PAN w Warszawie odbędzie się Wykład Parnasowski, który wygłosi prof. Artur Osyczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego – laureat Nagrody im. Jakuba Karola Parnasa za najlepszą polską publikację biochemiczną 2023 roku.Tytuł prezentacji:
Czytaj więcej: Wykład Parnasowski 2025 – prof. Artur Osyczka o cytochromie b6f i fotosyntezie.
W najnowszym numerze czasopisma Postępy Biochemii (1/2025), wydawanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, ukazał się artykuł pt. „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”, poświęcony niezwykłemu połączeniu świata nauki i sztuki.
Czytaj więcej: Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?
Szanowni Państwo miło nam poinformować, że Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego podpisał Deklarację Mediolańską, która Została opracowana 29 czerwca 2024 roku podczas obchodów 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Mediolanie.
Do tej pory Deklarację podpisało ponad 55 laureatów Nagrody Nobla oraz wiele innych osób i instytucji naukowych. Pełna treść Deklaracji oraz lista sygnatariuszy dostępne są na stronie FEBS: https://www.febs.org/news/sign-the-milan-declaration/
Z przyjemnością zapraszamy do lektury najnowszego, czwartego numeru Postępów Biochemii. W tym wydaniu znajdą Państwo zarówno przegląd aktualnych wydarzeń ze świata nauki, jak i szereg artykułów naukowych poświęconych nowym odkryciom i trendom w biochemii i naukach pokrewnych.
Czytaj więcej: Zaproszenie do lektury czwartego numeru Postępów Biochemii
Od stycznia 2024 roku czasopismo Acta Biochimica Polonica jest wydawane w nowej formule, na platformie wydawnictwa Frontiers. Wiążą się z tym liczne zmiany, ale również nowe inicjatywy. W wyniku porozumienia Prezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (właściciela czasopisma) oraz Redaktora Naczelnego czasopisma, podjęta została decyzja o ustanowieniu corocznych nagród za najlepsze artykuły oryginalne i przeglądowe opublikowane w poprzednim roku na łamach Acta Biochimica Polonica.
Deklaracja Mediolańska podkreśla kluczową rolę nauki i badań naukowych w dostarczaniu skoordynowanych rozwiązań dla globalnych problemów i wyzwań. Została opracowana 29 czerwca 2024 roku podczas obchodów 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Mediolanie przez przedstawicieli następujących organizacji:
W dniu 7 lutego br. odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego na platformie ZOOM, podczas którego omówiono kluczowe kwestie organizacyjne związane z nadchodzącym Kongresem BIO2025 w Poznaniu.
Podczas spotkania podjęto decyzje dotyczące lokalizacji kongresu, rejestracji uczestników, kwestii logistycznych oraz współpracy z partnerami i sponsorami. Wkrótce przedstawimy więcej informacji na temat programu naukowego, sesji tematycznych oraz zaproszonych prelegentów.
Głównymi organizatorami Kongresu BIO2025 są prof. Marek Figlerowicz oraz dr hab. Zbigniew Warkocki, Przewodniczący Oddziału Poznańskiego PTBioch, z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowania do tego ważnego wydarzenia! Wkrótce podzielimy się kolejnymi szczegółami dotyczącymi Kongresu BIO2025.
Dnia 7 lutego br. odbyło się posiedzenie Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council) na platformie ZOOM, podczas którego omówiono szereg istotnych kwestii dotyczących działalności Federacji.
Podczas spotkania:
- dyskutowano nad wsparciem Deklaracji Mediolańskiej przez FEBS, dotyczącej kluczowych wyzwań w naukach biologicznych i biomedycznych,
- podjęto decyzję o ustanowieniu nowej nagrody naukowej FEBS za wybitny wkład w molekularny opis chorób,
- omówiono przygotowania do Kongresu FEBS 2025, który odbędzie się w Turcji,
- przedstawiono planowane wybory do komitetów FEBS,
- rozpatrzono możliwe kandydatury na stanowisko członka Komitetu Wykonawczego ds. Finansowych FEBS.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...