logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

W najnowszym numerze czasopisma Postępy Biochemii (1/2025), wydawanego przez Polskie Towarzystwo Biochemiczne, ukazał się artykuł pt. „Czy biologia molekularna może inspirować artystów sztuk wizualnych?”, poświęcony niezwykłemu połączeniu świata nauki i sztuki.

Szanowni Państwo miło nam poinformować, że Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego podpisał Deklarację Mediolańską, która Została opracowana 29 czerwca 2024 roku podczas obchodów 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Mediolanie.

Do tej pory Deklarację podpisało ponad 55 laureatów Nagrody Nobla oraz wiele innych osób i instytucji naukowych. Pełna treść Deklaracji oraz lista sygnatariuszy dostępne są na stronie FEBS: https://www.febs.org/news/sign-the-milan-declaration/

Z przyjemnością zapraszamy do lektury najnowszego, czwartego numeru Postępów Biochemii. W tym wydaniu znajdą Państwo zarówno przegląd aktualnych wydarzeń ze świata nauki, jak i szereg artykułów naukowych poświęconych nowym odkryciom i trendom w biochemii i naukach pokrewnych.

- Białystok
- Szczecin
- Gdańsk
- Toruń
- Olsztyn
 
Mile widziane doświadczenie w organizacji konferencji, daktywna działalnośc na wydziałach. W gestii lidera leżałaby organizacja Sekcji Lokalnej i jej struktur tak, byśmy zebrali kilkunastu członków z rejonu i mogli działać prężniej na terenie całego kraju. W załączeniu prezentacja działalności Sekcji:

Prezentacja do pobarania

Od stycznia 2024 roku czasopismo Acta Biochimica Polonica jest wydawane w nowej formule, na platformie wydawnictwa Frontiers. Wiążą się z tym liczne zmiany, ale również nowe inicjatywy. W wyniku porozumienia Prezesa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (właściciela czasopisma) oraz Redaktora Naczelnego czasopisma, podjęta została decyzja o ustanowieniu corocznych nagród za najlepsze artykuły oryginalne i przeglądowe opublikowane w poprzednim roku na łamach Acta Biochimica Polonica.

Deklaracja Mediolańska podkreśla kluczową rolę nauki i badań naukowych w dostarczaniu skoordynowanych rozwiązań dla globalnych problemów i wyzwań. Została opracowana 29 czerwca 2024 roku podczas obchodów 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Mediolanie przez przedstawicieli następujących organizacji:

  • FEBS – Federation of European Biochemical Societies
  • IUBMB – International Union of Biochemistry and Molecular Biology
  • FAOBMB – Federation of Asian and Oceanian Biochemists and Molecular Biologists
  • FASBMB – Federation of African Societies of Biochemistry and Molecular Biology
  • PABMB – Pan-American Association for Biochemistry and Molecular Biology

W dniu 7 lutego br. odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego na platformie ZOOM, podczas którego omówiono kluczowe kwestie organizacyjne związane z nadchodzącym Kongresem BIO2025 w Poznaniu.

Podczas spotkania podjęto decyzje dotyczące lokalizacji kongresu, rejestracji uczestników, kwestii logistycznych oraz współpracy z partnerami i sponsorami. Wkrótce przedstawimy więcej informacji na temat programu naukowego, sesji tematycznych oraz zaproszonych prelegentów.

Głównymi organizatorami Kongresu BIO2025 są prof. Marek Figlerowicz oraz dr hab. Zbigniew Warkocki, Przewodniczący Oddziału Poznańskiego PTBioch, z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN.

Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie w przygotowania do tego ważnego wydarzenia! Wkrótce podzielimy się kolejnymi szczegółami dotyczącymi Kongresu BIO2025.

Dnia 7 lutego br. odbyło się posiedzenie Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council) na platformie ZOOM, podczas którego omówiono szereg istotnych kwestii dotyczących działalności Federacji.

Podczas spotkania:

-  dyskutowano nad wsparciem Deklaracji Mediolańskiej przez FEBS, dotyczącej kluczowych wyzwań w naukach biologicznych i biomedycznych,

- podjęto decyzję o ustanowieniu nowej nagrody naukowej FEBS za wybitny wkład w molekularny opis chorób,

- omówiono przygotowania do Kongresu FEBS 2025, który odbędzie się w Turcji,

- przedstawiono planowane wybory do komitetów FEBS,

- rozpatrzono możliwe kandydatury na stanowisko członka Komitetu Wykonawczego ds. Finansowych FEBS.

Zwracam się z prośbą o zgłaszanie kandydatur do nagrody im. Witolda Drabikowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej, na podstawie której przyznanie stopnia doktora nastąpiło w 2024 roku. Nagroda obejmuje premię pieniężną ufundowaną przez firmę Merck Sp. z o.o. oraz opublikowanie tez doktoratu na łamach kwartalnika "Postępy Biochemii". Zgłoszenia kandydatów do Nagrody może dokonać każdy pracownik naukowy ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora. 

19 grudnia 2024 roku, w wieku 90 lat, zmarł w Madrycie Profesor Federico Mayor Zaragoza, hiszpański biochemik, światowej renomy naukowiec, polityk i dyplomata, były Minister Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii, który w latach 1987-1999 kierował pracami UNESCO jako Dyrektor Generalny tej Organizacji. W historii zapisał się jako wizjonerski lider promujący globalną rolę nauki, edukacji i kultury dla wzmocnienia międzynarodowej współpracy i zrównoważonego rozwoju oraz osiągnięcia pokojowego współistnienia między narodami.

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej, kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uroczystość pożegnania rozpocznie się o g. 13:15, 13 stycznia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Bełchatowie 17 stycznia o godz.14:30.

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.

więcej więcej