logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Zwracam się z prośbą o zgłaszanie kandydatur do nagrody im. Witolda Drabikowskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii wykonaną w polskiej instytucji badawczej, na podstawie której przyznanie stopnia doktora nastąpiło w 2024 roku. Nagroda obejmuje premię pieniężną ufundowaną przez firmę Merck Sp. z o.o. oraz opublikowanie tez doktoratu na łamach kwartalnika "Postępy Biochemii". Zgłoszenia kandydatów do Nagrody może dokonać każdy pracownik naukowy ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora. 

19 grudnia 2024 roku, w wieku 90 lat, zmarł w Madrycie Profesor Federico Mayor Zaragoza, hiszpański biochemik, światowej renomy naukowiec, polityk i dyplomata, były Minister Edukacji i Nauki Królestwa Hiszpanii, który w latach 1987-1999 kierował pracami UNESCO jako Dyrektor Generalny tej Organizacji. W historii zapisał się jako wizjonerski lider promujący globalną rolę nauki, edukacji i kultury dla wzmocnienia międzynarodowej współpracy i zrównoważonego rozwoju oraz osiągnięcia pokojowego współistnienia między narodami.

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej, kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uroczystość pożegnania rozpocznie się o g. 13:15, 13 stycznia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu w Bełchatowie 17 stycznia o godz.14:30.

Przypominamy, że składki członkowskie należy opłacać na bieżąco, to jest do 31 marca każdego roku.
W roku 2025 składki wynosić będą: pełna składka 100 zł,  ulgowa 50 zł. Zwracamy sie z uprzejmą prośbą o terminowe wpłaty.
 

Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w 2024 roku obchodziła swoje 60-lecie. Z tej okazji czasopismo FEBS Letters zorganizowało konkurs literacki dotyczący przyszłości towarzystw naukowych. Uczestnicy mieli za zadanie opisać swoją wizję tego, jak FEBS i inne organizacje naukowe będą wyglądały w 2084 roku.

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Joana Guinovarta, wybitnego naukowca i wieloletniego dyrektora Institute for Research in Biomedicine (IRB) w Barcelonie. Prof. Guinovart był uznanym autorytetem w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej, którego prace miały istotny wpływ na rozwój nauki.

Od stycznia 2024 roku nastąpiła zmiana platformy wydawniczej Acta Biochimica Polonica na platformę firmy Frontiers Media SA, wydawcy recenzowanych, ogólnodostępnych czasopism naukowych. Pismo założone 66 lat temu, Acta Biochimica Polonica jest godnym zaufania czasopismem w dziedzinie biochemii!

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Wojciecha Steca, wybitnego polskiego chemika, specjalisty w dziedzinie chemii bioorganicznej, który odszedł 4 grudnia 2024 roku. Profesor Stec, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, był związany z Polską Akademią Nauk, gdzie pełnił funkcję kierownika Zakładu Chemii Bioorganicznej w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych.

W dniu 4 grudnia 2024 roku, za pośrednictwem platformy ZOOM, odbyło się zebranie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. W spotkaniu wzięli udział członkowie Zarządu Głównego, Komisji Rewizyjnej, Przewodniczący Oddziałów, Przewodniczący Sekcji tematycznych, Redaktorzy Wydawnictw oraz ogranizatorzy przyszłorocznego Kongresu BIO2025 w Poznaniu. Tradycyjnie w zebraniu Zarządu wzięli udział także byli Prezesi Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

5 lat temu zmarł prof. Lech Wojtczak, wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego: wybitny biochemik, bioenergetyk i wspaniały człowiek. Przypominamy publikację z roku 2021 z Postępów Biochemii, w której autorzy napisali:

Z radością informujemy, że w numerze pierwszym Postępów Biochemii znajduje się praca przeglądowa o mikroRNA, którą napisał specjalnie dla naszego kwartalnika tegoroczny Noblista, Victor Ambros. Przeczytaj artykuł

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...

więcej więcej