logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Miło nam poinformować, że zdjęcie pt. „Parrot-painted spermatids” autorstwa mgr Anny Richert zdobyło trzecie miejsce w konkursie fotografii mikroskopowej Bio-Art Image Contest: "The beauty behind biological sciences", organizowanym podczas 48th FEBS Congress w Mediolanie.

Przypominamy o terminach:

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku.

Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia syntetyczny życiorys prof. Parnasa, jego wpływ na organizację życia naukowego w międzywojennej Polsce, oraz przedstawia jego uczniów i współpracowników tworzących tzw. "Szkołę Parnasa". Pokazuje też jak postać Profesora oddziałuje do dziś na polskich biochemików, a także jak wpływa na środowiska biochemiczne za granicą, szczególnie w Ukrainie, która podobnie jak Polska wiele zawdzięcza Jakubowi Karolowi Parnasowi.

W czasie Kongresu FEBS_2024, który miał miejsce się w lipcu br. w Mediolanie odbyło się zgromadzenie ogólne FEBS w czasie, którego wybrano nowych członków komitetów FEBS. Z radością informujemy, że kandydat Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, prof. dr hab. Marek Figlerowicz został wybrany do Komitetu d/s Zaawansowanych Kursów. Prof. dr hab. Marek Figlerowicz jest członkiem PAN i PAU. Od 2011 do 2023 roku by dyrektorem Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Od 2004 roku jest kierownikiem Zakładu Biologii Molekularnej i Systemowej, w ramach którego prowadzi pionierskie badania w zakresie genomiki strukturalnej i funkcjonalnej oraz biologii molekularnej i systemowej RNA. Odbył liczne staże badawcze we Francji oraz USA. 

W dniu 12 czerwca br. odbyła się uroczystość wręczenia dyplomu członka honorowego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego prof. Andrzejowi Legockiemu. Ceremonia miała miejsce podczas Rady Naukowej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, gdzie licznie zgromadzeni goście mieli okazję uczcić wybitne zasługi prof. Andrzeja Legockiego w dziedzinie biochemii oraz aktywną pracę na rzecz Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.

Wręczenia dyplomu dokonał Prezes Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, prof. Adam Szewczyk, podkreślając znaczenie pracy i wkładu prof. Andrzeja Legockiego w rozwój nauki oraz działalność na rzecz Towarzystwa. 

Podczas ceremonii wręczono także serigrafię prof. Mirosława Pawłowskiego, która była symbolicznym wyrazem uznania dla prof. Andrzeja Legockiego. 

Sekcje Młodych Naukowców powoływane są przez studentów, doktorantów i młodych naukowców z wielu towarzystw biochemicznych Europy zrzeszonych w Federation of European Biochemical Societies (FEBS).

W ostatnim czasie Zarząd Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, na wniosek Komitetu Założycielskiego FEBS Junior Poland pod przewodnictwem dra Dawida Wnuka z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego podjął decyzję o utworzeniu podobnej Sekcji Młodych Naukowców w Polsce, dołączając w ten sposób do tego zaszczytnego międzynarodowego grona w 60-tą rocznicę powstania FEBS.

W imieniu wszystkich polskich Członków-Założycieli pragniemy Państwa zaprosić do zapoznania się z naszym profilem działania i do dołączenia do grona Sekcji Młodych Naukowców FEBS Junior Poland.

Polskie Towarzystwo Biochemiczne informuje o zakończeniu kierowania Sekcją Biotechnologii przez Profesora Tomasza Twardowskiego z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Dziękujemy Profesorowi Tomaszowi Twardowskiemu za jego zaangażowanie, profesjonalizm oraz wkład w rozwój sekcji Biotechnologii w Polskim Towarzystwie Biochemicznym dla polskiej społeczności naukowej.

Posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego odbyło się w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie w dniu 19 kwietnia 2024 roku. W czasie zebrania, na wniosek Prezydium PTBioch powołano Sekcję Błon Biologicznych PTBioch. Przewodniczącym Sekcji Błon Biologicznych został dr hab. Piotr Koprowski z Instytutu Nenckiego PAN.

Regulamin Nagród dla czasopisma Acta Biochimica Polonica został ustanowiony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w dniu 19 kwietnia 2024 roku. Jego celem jest docenienie wybitnych publikacji biochemicznych opublikowane w czasopiśmie Acta Biochimica Polonica.

Na posiedzeniu Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego w dniu 19-go kwietnia 2024 r powołano Sekcję Młodych Naukowców (Junior Section FEBS), która będzie działać w ramach Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS).

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie im. Otto von Guericke w Magdeburgu, Kagawa Medical School -Japonia oraz w Centrum Biofizyki Molekularnej w Orleanie (CNRS).

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.

więcej więcej