16 stycznia minęła 140. rocznica urodzin wybitnego polskiego chemika Jakuba Karola Parnasa – pioniera polskiej biochemii, twórcy lwowskiej szkoły biochemicznej. Polskie Towarzystwo Biochemiczne planuje uczcić tę rocznicę w szczególny sposób, cyklem okolicznościowych publikacji.
Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Dr Guillem Ylla, kierownik Pracowni Bioinformatyki i Biologii Genomu na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał prestiżową nagrodę „FEBS Excellence Award”.
Czytaj więcej: Dr Guillem Ylla - lauretat „FEBS Excellence Award”
Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, które odbyło się w Szczecinie w czasie Kongresu BIO2023, podjęło uchwałę o nadaniu prof. Rotyslavowi Stoice tytułu Członka Honorowego.
W czasie Kongresu BIO 2023 w Szczecinie Nadzwyczajne Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego podjęło uchwałę o nadaniu prof. Andrzejowi Legockiemu tytułu Członka Honorowego. Uchwała jest wyrazem docenienia ogromnego zaangażowania prof. Andrzeja Legockiego w działalność Polskiego Towarzystwa Biochemicznego.
Podczas V Kongresu BIO2023, w dniu 13 września br., prof. dr hab. Marcin Nowotny (Warszawa) wygłosił Wykład Parnasowski, który rozpoczął tegoroczne spotkanie biochemików w Szczecinie. Decyzją kapituły Nagrody im. J. K. Parnasa Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, kierowanej przez prof. Andrzeja Legockiego, nagrodę za rok 2022 otrzymali autorzy publikacji, której wiodącym autorem jest prof. dr hab. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Kilka miesięcy temu Fundacja Zakłady Kórnickie wydała książkę pt.„W życiu trzeba się czymś zająć – o życiu, nauce, sztuce…”,
która jest zapisem wielotygodniowych rozmów profesora Andrzeja Legockiego z dr Edytą Bątkiewicz-Szymanowską.
W przedmowie do książki prof. Tomasz Jasiński, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk napisał:
„Książkę polecam z tym większym przekonaniem, że po wielu staraniach, nieustających namowach udało się przekonać
pana profesora Legockiego do tej rozmowy, która w wielu miejscach nabiera charakteru osobistych wyznań”.
W związku z niemożliwością implementacji platformy SORGA do obsługi bazy danych członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, system ten przestaje funkcjonować.
Od dnia 10 sierpnia 2023 rejestracja nowych członków odbywa się zgodnie z poniższą procedurą:
Aktualizację danych osobowych należy zgłaszać drogą mailową na adres: biuro@ptbioch.edu.pl
Po zakończeniu Kongresu Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Tours (Francja), odbyło się w dniach 12/13 lipca br. spotkanie Rady FEBS. Dr Paweł Świtoński z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu został wybrany to Komitetu Stypendialnego FEBS.
Czytaj więcej: Paweł Switoński w Komitecie Stypendialnym FEBS
W dniach od 12 do 13 lipca br., po zakończeniu Kongresu Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) w Tours (Francja), odbyło się spotkanie Rady FEBS.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...