Polskie Towarzystwo Biochemiczne zaprasza do czynnego udziału w konferencjach naukowych, seminariach i warsztatach edukacyjnych, organizowanych w 2015 roku przez Oddziały PTBioch, jednostki uczelniane, instytuty PAN oraz jednostki badawczo-naukowe, dotyczące wspólnego nurtu tematycznego: "Fascynujący świat biochemii i współczesnych nauk o życiu"
Czytaj więcej: Konferencje naukowe, seminaria i warsztaty edukacyjne w 2015 roku
"Nieskończony potencjał jednej substancji: Historia tamoksyfenu jako przykład repozycjonowania leków"
autorstwa Karoliny Spławskiej i Tomasza Wilanowskiego,
opublikowany w Postępach Biochemii, tom 69, numer 3 (2023).
Z końcem bieżącego roku Profesor Sławomir Pikuła, zasłużony biochemik z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie, zakończy swoją czynną karierę zawodową, przechodząc na emeryturę.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Profesora Józefa Chmiela, jednego z pierwszych członków PTBioch, wychowanka jednego z założycieli PTBioch Prof. Zdzisława Stolzmanna, w Poznaniu odbyło się minispozjum poświęcone Profesorowi Chmielowi oraz 60-lecia utworzenia Katedry Biochemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Dr Justyna Kocik-Król laureatką nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego
Polskie Towarzystwo Biochemiczne z przyjemnością informuje, że prestiżową Nagrodę Parnasa za Najlepszą Polską Publikację Biochemiczną w 2023 roku została przyznana pracy naukowej zatytułowanej „High-resolution cryo-EM structures of plant cytochrome b6f at work”, opublikowanej w czasopiśmie Science Advances, 9, eadd9688 (2023).
Przypominamy, że zbliżają się terminy składania wniosków na wsparcie finansowe młodych uczonych, chcących uczestniczyć w Kongresie FEBS 2025
Czytaj więcej: Terminy aplikacji o wsparcie finansowe na Kongres FEBS 2025
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 19 września br. zmarł Profesor Marian Kochman, emerytowany pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, Członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, w którym pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji ds. Nagrody im. J. K. Parnasa w latach 2015 - 2022.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 11:30 w poniedziałek 30 września 2024 r., w kościele parafii Św. Wawrzyńca przy ul. Odona Bujwida 51 we Wrocławiu.
Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty behind biological sciences” był organizowany przez FEBS we współpracy z Polskim Towarzystwem Biochemicznym i Włoskim Towarzystwem Biochemii i Biologii Molekularnej. Plakat konkursowy zaprojektował prof. Mirosław Pawłowski. Nagrody zostały przyznane po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie. W Konkursie zwyciężyła praca (poniżej) dr Román Martí Díaz (na zdjęciu w środku), pracownika naukowego na Uniwersytecie w Murcji w Hiszpanii. Nagrodę wręczał m.in. prof. Piotr Laidler, członek Komitetu Wykonawczego FEBS.
Czytaj więcej: KONGRES FEBS W MEDIOLANIE: KONKURS ZDJĘĆ MIKROSKOPOWYCH
Zapraszamy do przesyłania fotografii wykonanych przy użyciu narzędzi bio-obrazowania (mikroskopia każdego rodzaju) w trakcie pracy naukowej. Najlepsze zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym będą eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Jury wybierze dziesięć obrazów do pokazania podczas Kongresu, bazując na znaczeniu naukowym, oryginalności oraz artystycznym wrażeniu. Spośród tych dziesięciu, pięć nagród zostanie przyznanych po głosowaniu uczestników Kongresu FEBS w Mediolanie.
W dniu 15 maja br. odbyło się zebranie na platformie ZOOM Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (PTBioch). Jolanta Jura omówiła bieżące działania niedawno powołanej w PTBioch Sekcji Młodych Naukowców „FEBS Polish Junior Section”. Adam Szewczyk oraz Piotr Laidler przedstawili planowane działania władz PTBioch w związku ze zbliżającym się spotkaniem Rady Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS Council) w Mediolanie. Poruszono także kwestie organizacyjne Sekretariatu PTBioch. W Zebraniu uczestniczyli członkowie Prezydium: Adam Szewczyk, Piotr Laidler, Jolanta Jura, Elżbieta Rębas, Paweł Pomorski oraz Kierowniczka Biura PTbioch Ewa Jaworska. Zapraszamy do obserwowania serwisów społecznościowych PTBioch Facebook oraz X (Twitter). Zapraszamy także na serwis Facebook Acta Biochimica Polonica.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Wybrano laureata Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
W dniu 18 czerwca odbyło się zdalne posiedzenie Komisji ds. nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck Sp. z o.o. za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024.