logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

VIII Ogólnopolska Mikrobiologiczna Konferencja Naukowa MICROBS,

7 czerwca 2024 r. w Oddziale Lubelskim odbyła się on-line  VIII Ogólnopolską Mikrobiologiczną Konferencję Naukową MICROBS. Konferencja Naukowa MICROBS to ciesząca się uznaniem inicjatywa skierowana do pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz pasjonatów mikrobiologii.

Pierwszego dnia lata 2024 odbył się Piknik Biochemiczny organizowany przez Polskie Towarzystwo Biochemiczny przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obrady odbyły się w pomieszczeniach Wydziału Nauk Biologicznych tegoż uniwersytetu, a część mniej formalna spotkania w Ogrodzie Botanicznego UWr.
W trakcie spotkania wyniki badań i przemyśleń przedstawili renomowani badacze Natury: Maria Anna Ciemerych-Litwinienko, Agnieszka Chacińska, Agnieszka Dobrzyń, Jacek Jaworski, Marcin Drąg i Jakub Włodarczyk.
 

Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego, w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z całej Polski. We wszystkich dotychczasowych edycjach udział wzięło prawie 2000 młodych pasjonatów biochemii, biologii molekularnej i genetyki.

W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz. 11, odbędzie się wykład prof. Franka J. Hernandeza (Linköpping University, Sweden & Tecnun, University of Navarra, Spain) pt. "Engineering of Oligonucleotides for Developing Diagnostic and Therapeutic Strategies". Po wykładzie, ok  godz. 12, w sali Journal Club w IChB odbędzie się nieformalne spotkanie z prelegentem.

W dniu 16 maja 2024, Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zorganizował kolejną sesję wykładową zatytułowaną " BIOCHEMIA I DIAGNOSTYKA UKŁADU KRĄŻENIA I  HEMOSTAZY  – NIEUSTAJĄCE WYZWANIE DLA BADACZY". Notatka z wydarzenia:

 

W dniu 16 maja 2024 r. odbyła się kolejna sesja wykładowa on-line zorganizowana przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Podczas webinaru pt.:  "Biochemia i diagnostyka układu krążenia i hemostazy – nieustające wyzwanie dla badaczy" zaproszeni Goście wygłosili następujące wykłady: dr. hab. Michał Ponczek, UŁ „Interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące krążenia i krzepnięcia krwi w powiązaniu z biochemią”, dr hab. n. med. Bogusława Luzak, prof. UMED w Łodzi "Oddziaływanie wirusa SARS-CoV-2 z płytkami krwi: ocena aktywacji płytek krwi u pacjentów z COVID-19 oraz testy in vitro w badaniach modelowych" oraz dr hab. n. med. Tomasz Przygodzki, UMED w Łodzi „Metody mikroprzepływowe w badaniach podstawowych układu krzepnięcia krwi ze szczególnym uwzględnieniem analizy ilościowej danych mikroskopowych”. Bardzo dziękujemy prelegentom, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tym wydarzeniu.

W imieniu Łódzkiego Oddziału PTBioch - Katarzyna Oszajca, sekretarz oddziału

 

OPTBioch 16052024 program2

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Pani Prof. dr hab.med. Maria Jastrzębska zmarła 2 stycznia 2025.

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej (08.09.1949 – 02.01.2025), kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie!  Pani Profesor była absolwentką, z roku 1972, Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Pożegnanie prof. Marii Jastrzębskiej

Pożegnanie prof. Marii Jastrzębskiej

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy o śmierci Pani Prof. dr hab. med. Marii Jastrzębskiej, kierującej Zakładem Analityki Medycznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Uroczystość pożegnania rozpocznie się o g. 13:15, 13 stycznia na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Ceremonia pogrzebowa odbędzie...

więcej więcej