logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Konferencja NEUROBIOTA 2, Autyzm i borelioza: Fitoterapia i żywienie pacjentów, odbędzie się w Szczecinie, w sobotę 25 listopada 2017 r.

Tematyka Konferencji, w zamierzeniu Organizatorów, skupi się na zagadnieniach Neuroboreliozy i Zaburzeń ze Spektrum Autyzmu. Zaproszeni prelegenci należący do grupy specjalistów z różnych dziedzin, omówią wspomniane kwestie jak najbardziej wielowymiarowo i holistycznie, skupią się na diagnostyce boreliozy, probiotykach i mikroflorze jelit, fitoterapii i żywieniu osób z boreliozą oraz zaburzeniami ze spektrum autyzmu; wszystko w oparciu o badania naukowe i sprawdzone metody, z wykorzystaniem przykładów przypadków realnych pacjentów.

Konferencja przygotowana została z inicjatywy prof. dr hab. Ewy Stachowskiej, kierującej Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Lokalizacja obrad: Aula im. prof. Skoczowskiego, ul. 26 kwietnia 10, Szczecin.

Konferencja zrealizowana została dzięki wsparciu Polskiego Towarzystwa Chorych na Boreliozę oraz fundacji bioAutyzm.

Szczegóły organizacyjne, prezentacja programu Konferencji i wykładowców, oraz możliwość zarejestrowania się pod adresem: http://neurobiota.pum.edu.pl.

Wydawnictwo Termedia zapowiada nowość autorstwa prof.Wiesława Jędrzejczaka „Hemograft. Kompendium transplantologii komórek krwiotwórczych”. Pozycja ma porządkować wiedzę z zakresu przeszczepiania komórek krwiotwórczych. Jak podaje Wydawca od pierwszych prób przeszczepiania komórek krwiotwórczych.minęło ponad 75 lat. Do tej pory wykonano już ponad milion zabiegów na całym świecie. Prof. Wiesław W. Jędrzejczak, autor publikacji, jest wybitnyn hematologiem, pionierem w dziedzinie molekularnych i komórkowych mechanizmów powstawania komórek krwi. Proponowana przez oficynę książka może stanowić nieocenioną pomoc w stałym wdrażaniu i udostępnianiu najnowszych osiągnięć hematologii i transfuzjologii, aby pacjenci w całej Polsce uzyskali jednakowo kompetentną i skuteczną pomoc. Kompendium uwzględnia m.in. takie zagadnienia, jak: biologiczne podstawy przeszczepiania komórek krwiotwórczych, kwalifikacje i dobór dawcy, powikłania, opieka nad pacjentem po przeszczepie, zwalczanie zakażeń, bankowanie komórek krwiotwórczych. Autor rysuje także kierunki rozwoju przeszczepiania komórek krwiotwórczych w bliższej i dalszej przyszłości. W książce znajdzie się również szczegółowe omówienie polskiego systemu przeszczepiania szpiku pod kątem prawnym, finansowym i instytucjonalnym.

Wydałwca: oficyna Termedia, rok wydania 2017, cena ok. 89 zł.

Podaję stan licznika nr ewid. 503 33 49 na dzień 31 lipca 2017 r.:
-9880 - (dziewięć - osiem - osiem - zero).
 
Pozdrawiam,
 
Teresa Wesołowska,

Wielkopolska 44/7,

Organizatorzy zapraszają na zajęcia całe klasy oraz osoby indywidualne.

Zajęcia pod nazwą „Spotkania w samo południe z biochemią, biofizyką i biotechnologią” zaplanowano w wybrane soboty, począwszy od 14 października do 2 grudnia b.r.

W programie spotkań organizatorzy umieścili następujące propozycje tematyczne:

  • Układ odporności – centrum naszego zdrowia
  • Szczepionki przeciwnowotworowe
  • Życie jest forma istnienia białka
  • Przeciwciała monoklonalne w biotechnologii i medycynie
  • Biopaliwo przyszłości, czyli jak produkować wodór, używając mikroorganizmów
  • Rośliny transgeniczne – nadzieje i obawy
  • Karoitenoidy – barwniki zycia
  • Komórkowe autostrady
  • Skąd komórki czerpią energię?
  • Angiogeneza – sprawa życia i śmierci
  • Zabójcza chromatyna, czyli po co neutrofilom DNA
  • Co to znaczy zarazić się wirusem

Szczegółowe informacje o zasadach rejestracji na zajęcia i planie Spotkań na stronie WWW.wbbib.uj.edu.pl/oferta-dla -szkol/spotkania-w-samo-poludnie

W dniach 21-22 września odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Magnetic nanoparticles in hyperthermia and related applications”. Organizatorami konferencji są: europejska organizacja COST, międzynarodowa akcja COST Radiomag TD1402 oraz Instytut Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, jako partner tej akcji. Prezentacja referatów w formie ustnej oraz posterowej odbywać się będzie w budynku Instytutu Chemii w kampusie uniwersyteckim przy ulicy Ciołkowskiego 1K.

Problematyka konferencyjna zawiera się w punktach:

  • Synteza nanocząstek magnetycznych
  • Charakterystyka nanocząstek magnetycznych
  • Zastosowanie nanocząstek w hipertermii magnetycznej
  • Inne zastosowania nanocząstek magnetycznych

Formularze zgłoszenia dla uczestników jak I słuchaczy, program konferencji, informacje pod linkiem:

https://biol-chem.uwb.edu.pl/aktualnosci/konferencja-magnetic-nanoparticles-in-hyperthermia-and-related-applications-248/

 

Trwa już nowa edycja konkursu o tytuł Popularyzatora Nauki; konkurs organizuje Serwis Nauka w Polsce i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na zgłoszenia kandydatów organizatorzy czekają do połowy października.

W konkursie organizowanym po raz trzynasty nagradzane są osoby, zespoły i instytucje, które pomagają innym lepiej zrozumieć świat i potrafią zainteresować osiągnięciami naukowymi osoby niezwiązane z nauką. Zwycięzcy otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki oraz statuetkę.

Spośród wszystkich zgłoszeń Kapituła wybierze jednego laureata Nagrody Głównej. To najbardziej prestiżowe w konkursie wyróżnienie przyznane zostanie kandydatowi (osobie, zespołowi, instytucji albo medium), który promuje naukę wyjątkowo twórczo i skutecznie.

Nagrody zostaną też przyznane w pięciu kategoriach tematycznych: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja oraz Media.

 W kategorii Naukowiec o nagrodę mogą się ubiegać osoby popularyzujące naukę, posiadające co najmniej stopień naukowy doktora.

O nagrodę w kategorii Animator mogą się ubiegać osoby prowadzące indywidualną działalność popularyzatorską, nie posiadające stopni ani tytułów naukowych (np. studenci i doktoranci, pracownicy administracyjni uczelni).

 Nagroda w kategorii Zespół przewidziana jest dla grup osób, które wspólnie popularyzują naukę, tworzonych np. przez naukowców, animatorów popularyzacji, koła naukowe, osoby pracujące nad wspólnymi projektami na rzecz popularyzacji, animatorów nauki w instytucjach typu muzea. W kategorii Instytucja o nagrodę mogą się ubiegać instytucje: naukowe (np. instytuty, jednostki uczelni), pozanaukowe (np. organizacje pozarządowe, centra nauki), jak i przedsiębiorstwa.

W kategorii Media nagrodę mogą zdobyć dziennikarze, zespoły redakcyjne mediów, blogerzy czy zespoły tworzące strony internetowe.

Zgodnie z Regulaminem Konkursu kandydaci do Konkursu mogą się zgłaszać sami, a w przypadku instytucji czy zespołów - za pośrednictwem swoich przedstawicieli. Kandydata do nagrody nominować może każdy (za zgodą zgłaszanego).

Zgłoszone kandydatury oceni kapituła, w której znajdą się popularyzatorzy nauki, przedstawiciele środowiska naukowego, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz portalu Nauka w Polsce. Przewodniczącym Kapituły Konkursu jest po raz kolejny prof. Michał Kleiber.

Jak co roku przy okazji konkursu redakcja portalu Nauka w Polsce przyzna pozaregulaminowe Wyróżnienie im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. W tej kategorii zgłoszenia nie są przyjmowane; laureata wskaże redakcja.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia konkursowe do 15 października 2017 r.

Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali w Warszawie.

Organizowany od 2005 r. Popularyzator Nauki jest najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursem, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki w przystępny sposób.

Wśród dotychczasowych laureatów konkursu są m.in.: filozof przyrody ks. prof. Michał Heller, neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, a także instytucje takie jak Centrum Nauki Kopernik, Polska Akademia Dzieci czy Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego.

Więcej informacji nt. konkursu znajduje się na stronie: naukawpolsce.pap.pl.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem http://www.pap.pl/popularyzator-nauki/

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Inicjatywa O/Szczecińskiego

Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium  kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...

więcej więcej