logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodzi swoje święto - rocznicę założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Wawelskiej od złożenia wieńców i kwiatów na grobach Fundatorów naszej Uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

W auli Collegium Novum UJ o godz. 11.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego tytuł doktora honoris causa naszej uczelni odbierze prof. Maria Delaperrière.

Uroczystości zakończy spektakl pt. "Leć nade mną Wenus" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” oraz koncert Chóru Akademickiego Camerata Jagellonica, które odbędą się o godz. 18.00 na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

Wejście na koncert z okazji Święta UJ jest bezpłatne, ale konieczne jest wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.uj.edu.pl/pracownicy/zgloszenia (formularz jest dostępny tylko dla zalogowanych pracowników UJ).

Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego prof. Shuji Nakamurze odbędzie się 10 maja o godz. 12 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.

Prof. Nakamura wygłosi także wykład „Invention of high efficient blue leds and future solid state lighting” w cyklu „Zapytaj fizyka”. Odbędzie się on 11 maja o godz. 18.15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki przy ul. Pasteura 5.

Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.

Więcej informacji o fizyku i jego wykładzie na stronie: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/shuji-nakamura/

Fundacja Tygodnika "Polityka" prowadzi akcję stypendialną skierowaną do młodych zdolnych ludzi nauki od 2001 roku. Celem inicjatorów jest znalezienie, wybór i ujawnienie  utalentowanych, otwarych intelektualnie ludzi i popularyzowanie ich, jako badaczy, ich pracy naukowej, osiagnięć. Tygodnik "Polityka" czeka na zgłoszenia kandydatów rozszerzających swoja pracą wiedzę w dziedzinie nauk humanistycznych, ścisłych, społecznych, nauk o życiu i nauk technicznych.

Warunkiem przystąpienia do konkursu o 5 stypendiów po 20 tys. zł oraz 10 nagród finałowych jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego w witrynie tygodnika www.polityka.pl/stypendia. Tam także dostępny jest Regulamin Konkursu oraz informacje o Kapitule Konkursu.

Organizatorzy Konkuru czekają na zgłoszenia do 18 czerwca b.r

W ciągu szesnastu lat trwania akcji dzięki pomocy partnerów finansowych oraz czytelników tygodnika "Polityka", którzy wpłacali na akcję 1% podatku, Fundacja wsparła 272 naukowców kwotą ponad 6 mln 112 tys. zł.

 

 

 Polskie Towarzystwo Fizyczne ogłosiło rok 2017 Rokiem Mariana Smoluchowskiego. W tym, bowiem roku przypada setna rocznica przedwczesnej śmierci Mariana Smoluchowskiego, genialnego fizyka działającego w okresie powstawania fizyki współczesnej, profesora Uniwersytetów Lwowskiego i Jagiellońskiego.

Centralne obchody Roku Mariana Smoluchowskiego odbędą się we wrześniu 2017 roku w Krakowie. W programie rocznicowych wydarzeń przewidziano :

XXX Sympozjum Fizyki Statystycznej im. Mariana Smoluchowskiego – 1st EPS Conference on Statisticaland Nonlinear Physics, Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 4–8 września 2017;

  • Ogólnopolski konkurs na dzieło plastyczne pt. „Ziarnistastruktura materii. Od Demokryta do Smoluchowskiego”,1 grudnia 2016–3 października 2017
  • Konkurs na pracę oryginalną lub esej naukowy pt. „Czas przełomu – między fizyką klasyczną a kwantową,15 kwietnia–3 października 2017;
  • Wystawę dokumentującą życie i działalność naukową Mariana Smoluchowskiego, zatytułowaną „Pod przewodnią gwiazdą nauki. W stulecie śmierci Mariana Smoluchowskiego”, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1 września–23 grudnia 2017.

 Szczegółowe informacje na temat planowanych uroczystości i konkursów dostępne są na stronach internetowych:

http://www.smoluchowski.uj.edu.pl/

http://www.ptf.net.pl/rok-m-smoluchowskiego/

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej otworzyła 20 kwietnia b.r. kolejne konkursy w programach TEAM, TEAM-TECH oraz TEAM- TECH Core Facility, a także uruchamia nowy program TEAM-TECH Core Facility PLUS. We wszystkich konkursach do zdobycia jest łacznie 95 mln złotych. Wnioski można składać do 20 czerwca b.r.
 

O środki na prowadzenie innowacyjnych badań w programach TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS mogą starać się uczeni z całego świata, posiadający wybitne doświadczenie we wdrażaniu wyników prac badawczych do praktyki gospodarczej, bądź w realizowaniu usług badawczych czy obsłudze urządzeń badawczych na rzecz odbiorców biznesowych. Projekty mogą być realizowane nie tylko w jednostkach naukowych, ale także w przedsiębiorstwach lub konsorcjach naukowo-przemysłowych (ten wariant nie jest możliwy w Core Facility i Core Facility PLUS). Oznacza to, że z finansowania mogą skorzystać również firmy, które już posiadają działy B+R i takie, które chcą te działy tworzyć. Firmy mogą otrzymać nawet do 80% dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej. Nabory wniosków w programach TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS rozpoczną się 20 kwietnia i zakończą 20 czerwca br.

Programy TEAM - TECH, Core Facility i Core Facility PLUS są realizowane w ramach środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 (Działanie 4.4 Zwiększenie potencjału kadrowego sektira BR

SPOTKANIE INFORMACYJNE w FNP

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza osoby zainteresowane złożeniem wniosków w programach TEAM-TECH i TEAM-TECH Core Facility na spotkanie informacyjne poświęcone tym programom, które odbędzie się 26 kwietnia br. w siedzibie FNP przy ul. I. Krasickiego 20/22 w Warszawie, w godz. 10.00 – 13.15.

Spotkanie będzie prowadzone w jęz. polskim.

Aby zarejestrować się na spotkanie, zainteresowane osoby proszone są o wysłanie zgłoszenia poprzez formularz rejestracyjny. Rejestracja będzie prowadzona do 24 kwietnia br. lub do wyczerpania limitu miejsc.

W trakcie spotkania szczególna uwaga zostanie poświęcona nowym zasadom finansowania w programie Core Facility oraz nowości w ofercie programów FNP realizowanych w ramach PO IR – programowi Core Facility PLUS. Oba programy umożliwiają finansowanie prac B+R mających na celu stworzenie lub rozwinięcie usługi badawczej, która w przyszłości będzie świadczona komercyjnie.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Fundacji na portalu Facebook. Transmisja rozpocznie się o godz. 10:30 i będzie dostępna zarówno dla osób mających konto na portalu Facebook (FB), jak i dla osób nie posiadających takiego konta. W trakcie spotkania osoby mające konto na FB mogą zadawać pytania dot. programów TEAM-TECH, Core Facility i Core Facility PLUS w komentarzach pod transmisją. Osoby nieposiadające konta na FB organizatorzy zachęcają do przesyłania pytań na adres: infoday@fnp.org.pl. Na wszystkie pytania zadane w komentarzach na FB i mailowo zostaną przekazane odpowiedzi po zakończeniu spotkania.

WIĘCEJ informacji na temat programów, warunków uczestnictwa w konkursach i spotkania informacyjnego na stronach:

http://www.fnp.org.pl/ruszaja-kolejne-konkursy-w-programach-fnp/

http://www.fnp.org.pl/spotkanie-informacyjne-team-tech-i-team-tech-core-facility-nowe-zasady-finansowania/

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar -

Wydarzenie w O/Łódzkim - Zoom Webinar - "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II " - Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00.

Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zaprasza na kolejną sesję wykładową zatytułowaną " Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz.II ". Webinar on-line odbędzie się 25 kwietnia 2024 r., o godz. 13:00

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

NOWY PRZEWODNICZĄCY SEKCJI TKANKI ŁĄCZNEJ

Dr hab. n. med. Jacek Drobnik (profesor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Patofizjologii i Katedry Patologii Ogólnej i Doświadczalnej) został nowym Przewodniczącym Sekcji Tkanki Łącznej Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Jacek Drobnik jest absolwentem Wydziału Lekarskiego...

więcej więcej