logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

W wyniku drugiego otwartego konkursu w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze, realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój powstaną w Polsce dwa międzynarodowe centra naukowe; środki o wysokości ponad 76 mln zł, przekazane przez FNP w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze zostały skierowane na badania nad szczepionką na raka i nowymi lekami na choroby neurodegeneracyjne i nowotworowe.

Nowe centra będą zlokalizowane w Warszawie i w Gdańsku. Na ich czele staną światowej sławy naukowcy: w Warszawie duet profesorski – Agnieszka Chacińska (członkini PTBioch) oraz Magda Konarska z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego (CeNT UW), a w Gdańsku – Theodore Hupp z Uniwersytetu w Edynburgu i Robin Fahraeus z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Paryżu (INSERM).

Projekty obu zespołów profesorskich zostały najwyżej ocenione przez uznanych ekspertów i recenzentów w drugim otwartym konkursie w programie Międzynarodowe Agendy Badawcze realizowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Tezy i szczegóły projektu oraz warunki uczestnictwa w kolejnej edycji Konkursu na stronie:

http://www.fnp.org.pl/drugi-otwarty-konkurs-w-programie-mab-rozstrzygniety/

 

 

XVI Kongres Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej odbędzie się w Hotelu Plaza w Warszawie dniach 8-10 czerwca b.r. 

Szeroka tematyka, począwszy od immunologii podstawowej poprzez wielodyscyplinarną immunologię kliniczną, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naukowców i praktyków zajmujących się diagnostyką i leczeniem chorób o podłożu immunologicznym. Udział wybitnych wykładowców polskich i zagranicznych w programie obrad Kongresu zapewni uczestnikom poznanie aktualnego stanu wiedzy z zakresu immunologii oraz nowych metod diagnostycznych w leczeniu tych chorób.

Na obrady zapraszają przewodniczące Komitetu Organizacyjnego, panie prof. Ewa Bernatowska z Kliniki Immunologii, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz prof. Joanna Domagała-Kulawik, Przewodnicząca Warszawskiego Oddziału PTIDiK.

Pracami Komitetu Naukowego kieruje prof. dr hab. n. med. Jacek Roliński, Prezes Polskiego Towarzystwa Immunologii Doświadczalnej i Klinicznej.

Szczegółowe informacje, program Kongresu, możliwość zarejestrowania na stronie:

 https://www.instytutpwn.pl/konferencja/ptidik2017/?utm_source=esculap.com&&utm_medium=mailing&&utm_campaign=1B15_0417_web_201705

Środowisko naukowe Krakowa pożegnało Teresę Stelmaszyńską – Zgliczyńską, emerytowaną profesor w UJ, cenionego biochemika.

Profesor Teresa Stelmaszyńska-Zgliczyńska przez całe zawodowe życie związana była z Instytutem Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika, obecnie Katedrą Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Pracę w Akademii Medycznej rozpoczęła po skończeniu studiów, 1.X.1959 roku. Studiowała chemię na Wydziale Matematyczno – Fizyczno – Chemicznym UJ. W latach 1998-2007 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Biochemii Ogólnej Katedry Biochemii Lekarskiej.

Pani Profesor niemal pięćdziesiąt lat intensywnej pracy poświęciła - z wielkim zaangażowaniem - ukochanej przez siebie dziedzinie nauki – biochemii. W latach siedemdziesiątych XX wieku wraz z mężem Janem Maciejem Zgliczyńskim odkryła proces chlorowania w granulocytach obojętnochłonnych, niezwykle ważny dla prawidłowej funkcji układu immunologicznego. Przedmiotem dalszych zainteresowań badawczych Profesor Stelmaszyńskiej-Zgliczyńskiej były zagadnienia związane z indukcją immunogenności oraz stymulacją nieswoistej i swoistej odpowiedzi immunologicznej oraz dotyczące źródeł i znaczenia chemiluminescencji granulocytów towarzyszącej procesom zapalnym. W swoich eksperymentach zajmowała się wpływem reaktywnych form tlenu na białka i lipidy, badaniem struktury i funkcji aminokwasów, ich pochodnych oraz białek modyfikowanych oksydacyjnie, jak również poszukiwaniem drobnocząsteczkowych markerów stanu zapalnego.

Była naukowcem z uznanym w świecie dorobkiem w tej dziedzinie.

Krakowskie środowisko z trudem oswoi się ze stratą; nieobecność Pani Profesor dotknęła kolegów i koleżanki, współpracowników naukowych i młodzież studiującą w CM UJ oraz Szkole Medycznej dla Obcokrajowców. Była cenionym dydaktykiem

Prof. Teresa Zgliczyńska była czynna w Oddziale Krakowskim Polskiego Towarzystwa Biochemicznego; miała zacięcie do pracy w organizacjach. Spełniała się także w społecznej aktywności na terenie Uczelni.

Za pełną zaangażowania pracę naukową, działalność dydaktyczną, społeczną została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prof. Teresa Stelmaszyńska – Zgliczyńska odeszła 19 maja b.r. Pożegnano Ją uroczyście 24 maja b.r. na cmentarzu w Raciborsku

Poprzez wspomnienie zachowujemy Nieobecną w pamięci, a do wszystkich, których dotknęłą Jej śmierć, kierujemy słowa wsparcia i otuchy.

W dniach 19-20 października 2017 roku w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN przy ul. A. Pawińskiego 5 w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Neurochemiczna pt. „Advances in molecular and epigenetic mechanisms in neurodegeneration and neuroinflammation: novel therapeutic approaches" organizowaną przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN oraz Komitet Nauk Neurologicznych PAN.

Organizatorzy zapraszają do udziału w obradach Konfrerencji członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i jego sympatyków oraz zainteresowanych tematyką Konferencji.

Celem Sympozjum jest zaprezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych dotyczących molekularnych mechanizmów neurodegeneracji. Zostaną zaprezentowane zagadnienia związane z najnowszym spojrzeniem na patogenezę i diagnostykę chorób neurodegeneracyjnych oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Intencją organizatorów jest również wymiana doświadczeń w badaniach zmierzających do opracowania nowych strategii terapeutycznych w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym oraz w poszukiwaniu nowych skutecznych związków cytoprotekcyjnych w leczeniu chorób neurorozwojowych i neurodegeneracyjnych.

Tegoroczne Sympozjum odbywa się przy wsparciu International Society for Neurochemistry (ISN).

Program naukowy i informacje o Sympozjum znajdą Państwo na stronie:

http://neuroconf2017.com.pl

Plakat konferencji

12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodzi swoje święto - rocznicę założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.

Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Wawelskiej od złożenia wieńców i kwiatów na grobach Fundatorów naszej Uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.

W auli Collegium Novum UJ o godz. 11.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego tytuł doktora honoris causa naszej uczelni odbierze prof. Maria Delaperrière.

Uroczystości zakończy spektakl pt. "Leć nade mną Wenus" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” oraz koncert Chóru Akademickiego Camerata Jagellonica, które odbędą się o godz. 18.00 na dziedzińcu Collegium Maius UJ.

Wejście na koncert z okazji Święta UJ jest bezpłatne, ale konieczne jest wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.uj.edu.pl/pracownicy/zgloszenia (formularz jest dostępny tylko dla zalogowanych pracowników UJ).

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku. Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia...

więcej więcej