Środowisko naukowe Krakowa pożegnało Teresę Stelmaszyńską – Zgliczyńską, emerytowaną profesor w UJ, cenionego biochemika.
Profesor Teresa Stelmaszyńska-Zgliczyńska przez całe zawodowe życie związana była z Instytutem Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika, obecnie Katedrą Biochemii Lekarskiej Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Pracę w Akademii Medycznej rozpoczęła po skończeniu studiów, 1.X.1959 roku. Studiowała chemię na Wydziale Matematyczno – Fizyczno – Chemicznym UJ. W latach 1998-2007 pełniła funkcję Kierownika Zakładu Biochemii Ogólnej Katedry Biochemii Lekarskiej.
Pani Profesor niemal pięćdziesiąt lat intensywnej pracy poświęciła - z wielkim zaangażowaniem - ukochanej przez siebie dziedzinie nauki – biochemii. W latach siedemdziesiątych XX wieku wraz z mężem Janem Maciejem Zgliczyńskim odkryła proces chlorowania w granulocytach obojętnochłonnych, niezwykle ważny dla prawidłowej funkcji układu immunologicznego. Przedmiotem dalszych zainteresowań badawczych Profesor Stelmaszyńskiej-Zgliczyńskiej były zagadnienia związane z indukcją immunogenności oraz stymulacją nieswoistej i swoistej odpowiedzi immunologicznej oraz dotyczące źródeł i znaczenia chemiluminescencji granulocytów towarzyszącej procesom zapalnym. W swoich eksperymentach zajmowała się wpływem reaktywnych form tlenu na białka i lipidy, badaniem struktury i funkcji aminokwasów, ich pochodnych oraz białek modyfikowanych oksydacyjnie, jak również poszukiwaniem drobnocząsteczkowych markerów stanu zapalnego.
Była naukowcem z uznanym w świecie dorobkiem w tej dziedzinie.
Krakowskie środowisko z trudem oswoi się ze stratą; nieobecność Pani Profesor dotknęła kolegów i koleżanki, współpracowników naukowych i młodzież studiującą w CM UJ oraz Szkole Medycznej dla Obcokrajowców. Była cenionym dydaktykiem
Prof. Teresa Zgliczyńska była czynna w Oddziale Krakowskim Polskiego Towarzystwa Biochemicznego; miała zacięcie do pracy w organizacjach. Spełniała się także w społecznej aktywności na terenie Uczelni.
Za pełną zaangażowania pracę naukową, działalność dydaktyczną, społeczną została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Prof. Teresa Stelmaszyńska – Zgliczyńska odeszła 19 maja b.r. Pożegnano Ją uroczyście 24 maja b.r. na cmentarzu w Raciborsku
Poprzez wspomnienie zachowujemy Nieobecną w pamięci, a do wszystkich, których dotknęłą Jej śmierć, kierujemy słowa wsparcia i otuchy.
W dniach 19-20 października 2017 roku w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN przy ul. A. Pawińskiego 5 w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Neurochemiczna pt. „Advances in molecular and epigenetic mechanisms in neurodegeneration and neuroinflammation: novel therapeutic approaches" organizowaną przez Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN oraz Komitet Nauk Neurologicznych PAN.
Organizatorzy zapraszają do udziału w obradach Konfrerencji członków Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i jego sympatyków oraz zainteresowanych tematyką Konferencji.
Celem Sympozjum jest zaprezentowanie najnowszych osiągnięć naukowych dotyczących molekularnych mechanizmów neurodegeneracji. Zostaną zaprezentowane zagadnienia związane z najnowszym spojrzeniem na patogenezę i diagnostykę chorób neurodegeneracyjnych oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Intencją organizatorów jest również wymiana doświadczeń w badaniach zmierzających do opracowania nowych strategii terapeutycznych w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym oraz w poszukiwaniu nowych skutecznych związków cytoprotekcyjnych w leczeniu chorób neurorozwojowych i neurodegeneracyjnych.
Tegoroczne Sympozjum odbywa się przy wsparciu International Society for Neurochemistry (ISN).
Program naukowy i informacje o Sympozjum znajdą Państwo na stronie:
12 maja Uniwersytet Jagielloński obchodzi swoje święto - rocznicę założenia uczelni przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku.
Obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczną się o godz. 9.00 w Katedrze Wawelskiej od złożenia wieńców i kwiatów na grobach Fundatorów naszej Uczelni - Kazimierza Wielkiego, królowej Jadwigi i Władysława Jagiełły.
W auli Collegium Novum UJ o godz. 11.00 rozpocznie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego tytuł doktora honoris causa naszej uczelni odbierze prof. Maria Delaperrière.
Uroczystości zakończy spektakl pt. "Leć nade mną Wenus" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki” oraz koncert Chóru Akademickiego Camerata Jagellonica, które odbędą się o godz. 18.00 na dziedzińcu Collegium Maius UJ.
Wejście na koncert z okazji Święta UJ jest bezpłatne, ale konieczne jest wcześniejsze wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.uj.edu.pl/pracownicy/zgloszenia (formularz jest dostępny tylko dla zalogowanych pracowników UJ).
Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego prof. Shuji Nakamurze odbędzie się 10 maja o godz. 12 w Sali Senatu w Pałacu Kazimierzowskim na kampusie głównym UW przy Krakowskim Przedmieściu 26/28.
Prof. Nakamura wygłosi także wykład „Invention of high efficient blue leds and future solid state lighting” w cyklu „Zapytaj fizyka”. Odbędzie się on 11 maja o godz. 18.15 w sali 0.03 na Wydziale Fizyki przy ul. Pasteura 5.
Prof. Shuji Nakamura pochodzi z Japonii. W 2014 roku otrzymał wspólnie z dwoma profesorami – Isamu Akasakim i Hiroshi Amano – Nagrodę Nobla za „Wynalezienie efektywnej niebieskiej diody elektroluminescencyjnej, która może być źródłem jasnego i energooszczędnego światła białego”. Pracuje na University of California w Santa Barbara w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem ponad 200 patentów amerykańskich i 300 japońskich. Jego prace były cytowane prawie 40 tys. razy.
Więcej informacji o fizyku i jego wykładzie na stronie: https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/wyklady/shuji-nakamura/
Fundacja Tygodnika "Polityka" prowadzi akcję stypendialną skierowaną do młodych zdolnych ludzi nauki od 2001 roku. Celem inicjatorów jest znalezienie, wybór i ujawnienie utalentowanych, otwarych intelektualnie ludzi i popularyzowanie ich, jako badaczy, ich pracy naukowej, osiagnięć. Tygodnik "Polityka" czeka na zgłoszenia kandydatów rozszerzających swoja pracą wiedzę w dziedzinie nauk humanistycznych, ścisłych, społecznych, nauk o życiu i nauk technicznych.
Warunkiem przystąpienia do konkursu o 5 stypendiów po 20 tys. zł oraz 10 nagród finałowych jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego w witrynie tygodnika www.polityka.pl/stypendia. Tam także dostępny jest Regulamin Konkursu oraz informacje o Kapitule Konkursu.
Organizatorzy Konkuru czekają na zgłoszenia do 18 czerwca b.r
W ciągu szesnastu lat trwania akcji dzięki pomocy partnerów finansowych oraz czytelników tygodnika "Polityka", którzy wpłacali na akcję 1% podatku, Fundacja wsparła 272 naukowców kwotą ponad 6 mln 112 tys. zł.
Szanowni Państwo, Miło mi poinformować o nowej inicjatywie naszego Oddziału.Celem aktywizacji młodych badaczy naszego Oddziału zapraszamy do ubiegania się o stypendium kongresowe. Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku. Nabór rusza 16 czerwca o godzinie 12.00, liczy się kolejność...
Dr Elżbieta Wątor laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego
Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Biochemicznego z przyjemnością ogłasza, że laureatką Nagrody im. Witolda Drabikowskiego za rok 2024 została dr Elżbieta Wątor z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Nagroda, przyznawana we współpracy z firmą Merck Sp. z o.o., jest wyróżnieniem dla najlepszej rozprawy...