Wszechnica PAU i Muzeum w Gliwicach serdecznie zapraszają na wykład prof. Łukasza Andrzeja Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, pod tytułem: „ Czy w XXI wieku szkoła ma jeszcze sens?”. Wykład odbędzie się w dniu 23 lutego (czwartek) o godz. 16.00 w Willi Caro, ul. Dolnych Wałów 8a, w Gliwicach. Wstęp wolny.
Prof. Turski autor około 100 prac z fizyki teoretycznej, jest znanym popularyzatorem wiedzy, zwłaszcza upowszechnianiem fizyki, za co otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego. Prof. Turski Zorganizował pierwszy Piknik Naukowy w Warszawie, i był jednym z pomysłodawców i organizatorów Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, a obecnie jest przewodniczącym rady programowej tej instytucji.
Incjatorem spotkań Wszechnicy PAU w Gliwicach i organizatorem otwartych wykładów jest znakomity biolog molekularny, biochemik, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, prof. dr hab. med. Mieczysław Chorąży; dziś emerytowany i ciągle aktywny pracownik naukowy Instytutu Onkologii w Gliwicach.
Otyłość zaczyna się w jelicie
Konferencja szkoleniowa Otyłość zaczyna się w jelicie adresowana do trenerów personalnych i dietetyków sportowych oraz wszystkich osób aktywnych zaplanowana została na dzień 4. marca 2017, w Szczecinie. Program szkolenia wypełni czas pomiędzy godziną 10:00 a 15:00. Wykłady prowadzą nauczyciele akademiccy, specjaliści dietetycy i sportowcy. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych do Sali Konferencyjnej w Centrum widowiskowo – sportowym Azoty Arena, ul. Szafera 3/5/7 w Szczecinie. Program dostępny pod linkiem
Ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia do 26 lutego pod adresem: kontakt@raz.event.pl
Program dostępny pod linkiem:
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs nr POWR.03.01.00-IP.08-00-SP2/17 na projekty w programie „Studiujesz? Praktykuj!”, skierowany do szkół wyższych. Uczelnie we współpracy z przedsiębiorcami stworzą i zrealizują wysokiej jakości praktyki i staże związane bezpośrednio z kierunkami studiów.
Każdy z dofinansowanych projektów ma trwać od 12 do 24 miesięcy i obejmie ostatnie semestry studiów. Zakresy tematyczne staży będą bezpośrednio związane z kierunkami studiów, zapewniając tym samym praktyczne wykorzystanie efektów kształcenia podczas wykonywania zadań w czasie praktyk. Minimalny wymiar stażu ma wynosić 120 godzin i obejmie co najmniej 20 godzin zadań stażowych w tygodniu.
W postępowaniu mogą brać udział szkoły wyższe kształcące co najmniej 100 studentów na studiach stacjonarnych. Uczelnia aplikująca o środki musi spełniać warunki opisane w regulaminie konkursu, który jest dostępny na stronie NCBR.
Budżet przewidziany na konkurs to 150 mln zł.
Wnioski w konkursie będą przyjmowane od 6 marca do 7 kwietnia 2017 r.
Więcej informacji uzyskać można na NCBR: http://www.ncbr.gov.pl/fundusze-europejskie/power/konkursy---aktualne-nabory/konkurs-nr-powr030100-ip08-00-sp217/
II Polski Kongres „Pokonać Sepsę” odbędzie w dniach 25–27 maja 2017 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, a jego organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę” założone przez prof. dr hab. Andrzeja Küblera oraz Grupa casusBTL
II Polski Kongres „Pokonać Sepsę” skierowany jest do całego środowiska medycznego, a pośrednio też do opinii publicznej. Organizatorzy zapraszają do udziału w obradach przede wszystkim lekarzy anestezjologów, chirurgów, internistów, mikrobiologów, diagnostów, lekarzy innych specjalności, w tym m.in. w dziedzinie medycyny ratunkowej i lekarzy POZ. Sepsa jest problemem interdyscyplinarnym, dlatego tylko wspólna debata i działania mające na celu promocję oraz wdrożenie systemów wczesnego rozpoznawania i skutecznego leczenia mogą odwrócić tragiczny trend i uchronić dzieci i dorosłych przed śmiertelną sepsą.
Informacje o II Polskim Kongresie „Pokonać Sepsę” są dostępne na stronie wydarzenia: www.sepsa2017.pl.
Po raz szesnasty Klinika Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii wraz z Samodzielną Pracownia Diagnostyki Reumatologicznej Pomorskego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zapraszają zainteresowanych do udziału w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych” Wiosenna edycja odbędzie się pod hasłem „Współczesna medycyna – kilka zaskakujących faktów. Nerki w szczególnych sytuacjach klinicznych. Płyny z jam ciała”. Sympozjum odbędzie się w sobotę 18 marca 2017r. w godz. 10.00-15.30, w auli wykładowej w Gmachu Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie. Informacje szczegółowe dotyczące udziału i programu konferencji w witrynie Uczelni: https://www.pum.edu.pl/wydarzenia/xvi-konferencja-naukowo-szkoleniowa.-postepy-w-diagnostyce-chorob-autoimmunologicznych.-wspolczesna-medycyna-kilka-zaskakujacych-faktow.-nerki-w-szczegolnych-sytuacjach-klinicznych.-plyny-z-jam-ciala.
Wydarzenie w O/Wrocławskim "Piknik Biochemiczny 2024"
Pierwszego dnia lata 2024 odbył się Piknik Biochemiczny organizowany przez Polskie Towarzystwo Biochemiczny przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obrady odbyły się w pomieszczeniach Wydziału Nauk Biologicznych tegoż uniwersytetu, a część mniej formalna spotkania w...
Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...