logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej prof. Zdzisław Pietrzyk, w towarzystwie dziekan Wydziału Polonistyki UJ prof. Renaty Przybylskiej otworzył 6 października wystawę "Piękne książki, piękne opowieści. Książka dziecięca". Wystawa prezentuje książki piękne pod względem edytorskim i literackim. Wśród eksponatów można oglądać książki wydane w XIX, XX i XXI wieku, a między nimi pozycje klasyczne doskonale znane i nieustające popularne, jak i utwory mało znane, zapomniane lub najnowsze, które łączą się w pewne tematy. Do najciekawszych należą książki dawne z Kolekcji Zbiorów Rzadkich Biblioteki Jagiellońskiej, jak również pierwodruki  - np. „Kaczka dziwaczka” z 1939 r.- oraz wydane w latach 30. ubiegłego wieku trzy książki z ilustracjami ze studia Walta Disneya, do których teksty pisali Irena Tuwim i Władysław Broniewski.

Na wystawie można zobaczyć różne wydania baśni z całego świata, przegląd edycji, przekładów i ilustracji do wybranych tytułów, np. zbiór różnych przekładów „Calineczki”, wiele ilustracji do „Alicji w krainie czarów”, książki posiadające wspólne inspiracje, utwory ukazujące krainy wyobraźni i istoty w nich żyjące, a także książki tworzące grupę nazwaną przez kurator „życie jest trudne i piękne”, a opowiadające o mrocznych sferach i trudnych zagadnieniach z życia najmłodszych.

Zgromadzone  na wystawie książki są zróżnicowane pod względem edytorskim - od klasycznych wydań offsetowych przez książki-akordeony czy tzw. pop-upy, po książki, które mogą być wykorzystywane w teatrze cieni.

Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej do 28 października.

Kuratorem ekspozycji jest dr Elżbieta Zarych z Katedry Edytorstwa i Nauk Pomocniczych WP UJ.

Nagroda im. Artura Rojszczaka (nieżyjący filozof) - to wyróżnienie i jednocześnie indywidualna nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł netto przyznawane corocznie młodym doktorom (do 5 lat po otrzymaniu doktoratu), którzy poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Nagroda ma promować naukową wrażliwość i honorować tych badaczy, którzy przekraczają granice swoich specjalizacji, i nie tkwiąc wyłącznie w ciszy pracowni i laboratoriów robią coś cennego dla innych

Kandydatów do Nagrody zgłaszają formalnie członkowie Klubu Stypendystów FNP, na podstawie informacji własnych oraz informacji przekazanych im przez środowisko naukowe. Proponując kandydatury do nagrody warto podjąć kontakt z członkami wymienionymi na podstronie „Stypendyści” specjalizujących się w dziedzinie nauki zbliżonej do specjalności kandydata.

 Od 2015 roku Nagrodzie im. A. Rojszczaka towarzyszy też piękna statuetka projektu Martyny Ceglińskiej.

Kandydatury można nadsyłać do dnia 31 stycznia 2017 r. w postaci "wniosku o przyznanie nagrody" w wersji papierowej i elektronicznej.

Regulamin Nagrody oraz formularz zgłaszania kandydatów dostępne na stronie: http://www.klub-fnp.pl/nagroda-arojszczaka/regulamin-nagrody.

„Nieświadomy mózg. Jak to, co dzieje się za progiem świadomości, wpływa na nasze życie” autorstwa Leonarda Młodinowa, w przekładzie Julii Szajkowskiej, jest nową pozycją w serii ‘wydawnictwa popularnonaukowe’ wydana przez witrynę Prószyński i S-ka. Intensywne badania mózgu w ciągu ostatnich dwóch dekad wstrząsnęły światem naukowym tak silnie jak rewolucja kwantowa. Intensywne badania, umożliwiające wgląd w pracę mózgu, dowiodły między innymi, że nasze wszystkie doświadczenia, sposób, w jaki poznajemy rzeczywistość, a także zachowania są w ogromnym stopniu zdeterminowane przez procesy przebiegające poza granicami naszej świadomości. Leonard Mlodinow odkrywa przed czytelnikami zaskakujące i egzotyczne siły działające pod powierzchnią naszych umysłów oraz pokazuje, jak działają instynkty powstałe w nieświadomości, które zazwyczaj mamy za w pełni świadome i racjonalne przyczyny zachowań. Wyjaśnia, że jeśli chcemy naprawdę zrozumieć świat, a także pokonać przeszkody, które uniemożliwiają nam cieszenie się pełnią życia, musimy zrozumieć, jaki wpływ ma na nasze działania ten skryty przed naszymi oczyma, podprogowy świat. (z informacji w stopce wydawniczej). http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,72285. W ofercie Wydawnictwa inne tytuły publikacji Autora. http://ksiegarnia.proszynski.pl

Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego oferuje w serii ‘Świat nanotechnologii’ publikację p.t. Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania autorstwa grupy naukowców: Andrzej Huczko, Agnieszka Dąbrowska, Magdalena Kurcz.

Z informacji Wydawnictwa wynika, iż jest to pierwsza publikacja książkowa w języku polskim o grafenie. Autorzy monografii przedstawiają w niej grafen na tle współczesnych badań nanotechnologicznych, historię jego odkrycia, metody otrzymywania (włącznie z grafenem komercyjnym), właściwości oraz aktualne i perspektywiczne zastosowania. W książce jeden z rozdziałów prezentuje wyniki coraz intensywniejszym badań innych materiałów dwuwymiarowych o morfologii warstwowej. Książka zawiera przegląd aktualnie zarejestrowanych patentów, których liczba w ostatnich latach bardzo się zwiększa.

Grafen odkryto przed dwunastu laty; jest to forma węgla, występująca w postaci dwuwymiarowych warstw zbudowanych z atomów tego pierwiastka i odznaczająca się niezwykłymi właściwościami fizykochemicznymi. Grafen uznano za materiał o nieograniczonej, patrząc perspektywicznie, możliwości zastosowań z uwagi na jego wyjątkowe właściwości elektronowe, optyczne i mechaniczne. Odkrywcy grafenu zostali uhonorowani Nagrodą Nobla w 2010 roku.

Książka jest adresowana do szerokiej rzeszy odbiorców, tj.: studentów i pracowników naukowych ścisłych kierunków uniwersyteckich i politechnicznych, pracowników wszelkich naukowych instytutów naukowo-badawczych, co więcej producentów w dziedzinie elektroniki, optyki, inżynierii materiałowej, chemii i technologii chemicznej, a także osób zainteresowanych nowymi trendami w technice i inżynierii materiałowej. Bogata bibliografia - niemal 2000 pozycji - ułatwi osobom szczególnie zainteresowanym dotarcie do bardziej specjalistycznej wiedzy na temat grafenu. http://www.wuw.pl/

Do udziału w Jubileuszowej – 20. edycji Poznańskich Dni Książki nie tylko naukowej zaprasza Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wyjątkowe Dni Książki odbywać się będą w dniach 15 – 17 listopada 2016 r. w zabytkowych wnętrzach Collegium Maius przy ul. A. Fredry 10.

Organizatorzy przewidzieli szereg wydarzeń towarzyszących, m. in. spotkania autorskie, promocje książek, panele dyskusyjne na temat szeroko pojętego prawa autorskiego, efektywnej komunikacji naukowej oraz studencki kiermasz „Książka za książkę” i tradycyjnie Forum Wydawców

Podczas Poznańskich Dni Książki już po raz czwarty ogłoszony jest Konkurs na Najlepszą Książkę Popularnonaukową; patronat nad Konkursem objął Prezydent Miasta Poznania.

Ponadto w trakcie wydarzenia rozstrzygnięte zostaną inne tradycyjne konkursy:

  • na Najlepszą Książkę Akademicką (o puchar Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz o Puchar JM Rektora UAM)
  • o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki.

Wszystkie materiały: warunki uczestnictwa, formularze zgłoszeniowe, informacje na temat konkursów znajdują się na naszej stronie internetowej www.press.amu.edu.pl.

Podkategorie

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski (UŁ)

Z przykrością zawiadamiamy, że zmarł prof. dr hab. Tadeusz Krajewski, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego związany z Uczelnią w latach 1954-2001, wieloletni członek Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 17 lipca 2024 r. o godzinie 12:15...

więcej więcej

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

Jakub Karol Parnas: odkrycie glikolizy

W 2024 roku mija 140 lat od urodzin Jakuba Karola Parnasa, jednego z najwybitniejszych biochemików i polskich uczonych pierwszej połowy XX wieku. Niedawno opublikowano dwa artykuły poświęcone temu wybitnemu biochemikowi. Artykuł opublikowany w Postępach Biochemii (vol. 70, No 2) przedstawia...

więcej więcej