Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego, w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z całej Polski. We wszystkich dotychczasowych edycjach udział wzięło prawie 2000 młodych pasjonatów biochemii, biologii molekularnej i genetyki.
W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz. 11, odbędzie się wykład prof. Franka J. Hernandeza (Linköpping University, Sweden & Tecnun, University of Navarra, Spain) pt. "Engineering of Oligonucleotides for Developing Diagnostic and Therapeutic Strategies". Po wykładzie, ok godz. 12, w sali Journal Club w IChB odbędzie się nieformalne spotkanie z prelegentem.
W dniu 16 maja 2024, Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zorganizował kolejną sesję wykładową zatytułowaną " BIOCHEMIA I DIAGNOSTYKA UKŁADU KRĄŻENIA I HEMOSTAZY – NIEUSTAJĄCE WYZWANIE DLA BADACZY". Notatka z wydarzenia:
W dniu 16 maja 2024 r. odbyła się kolejna sesja wykładowa on-line zorganizowana przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Podczas webinaru pt.: "Biochemia i diagnostyka układu krążenia i hemostazy – nieustające wyzwanie dla badaczy" zaproszeni Goście wygłosili następujące wykłady: dr. hab. Michał Ponczek, UŁ „Interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące krążenia i krzepnięcia krwi w powiązaniu z biochemią”, dr hab. n. med. Bogusława Luzak, prof. UMED w Łodzi "Oddziaływanie wirusa SARS-CoV-2 z płytkami krwi: ocena aktywacji płytek krwi u pacjentów z COVID-19 oraz testy in vitro w badaniach modelowych" oraz dr hab. n. med. Tomasz Przygodzki, UMED w Łodzi „Metody mikroprzepływowe w badaniach podstawowych układu krzepnięcia krwi ze szczególnym uwzględnieniem analizy ilościowej danych mikroskopowych”. Bardzo dziękujemy prelegentom, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tym wydarzeniu.
W imieniu Łódzkiego Oddziału PTBioch - Katarzyna Oszajca, sekretarz oddziału
W dniu 25 kwietnia 2024 r. Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zorganizował sesję wykładową on-line pt.: "Molekularne podłoże patofizjologii nowotworów i terapii przeciwnowotworowych cz. II ". Zaproszeni Goście wygłosili wykłady: dr hab. n. med. Mariusz Hartman "Modulowanie aktywności białek z rodziny BCL-2 jako potencjalny cel terapeutyczny w czerniaku wrażliwym i opornym na leki ukierunkowane molekularnie" oraz dr n. med. Radosław Bednarek „Białko ścisłych połączeń międzykomórkowych F11R/JAM-A jako nowy cel terapeutyczny w leczeniu HER2-pozytywnego i potrójnie negatywnego raka piersi”. Bardzo dziękujemy prelegentom, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tym wydarzeniu i zapraszamy na kolejne, które odbędzie się 16 maja 2024r.
W imieniu Łódzkiego Oddziału PTBioch - Katarzyna Oszajca, sekretarz oddziału
Wydarzenie w O/Wrocławskim "Piknik Biochemiczny 2024"
Pierwszego dnia lata 2024 odbył się Piknik Biochemiczny organizowany przez Polskie Towarzystwo Biochemiczny przy wsparciu finansowym i organizacyjnym Uniwersytetu Wrocławskiego. Obrady odbyły się w pomieszczeniach Wydziału Nauk Biologicznych tegoż uniwersytetu, a część mniej formalna spotkania w...
Z okazji 60-lecia Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) na Kongresie w Mediolanie odbył się konkurs na najbardziej interesujące zdjęcia mikroskopowe. Zdjęcia wyłonione w trybie konkursowym były eksponowane na wystawie podczas Kongresu FEBS 2024 w Mediolanie. Konkurs “The beauty...