VIII Ogólnopolska Mikrobiologiczna Konferencja Naukowa MICROBS,
7 czerwca 2024 r. w Oddziale Lubelskim odbyła się on-line VIII Ogólnopolską Mikrobiologiczną Konferencję Naukową MICROBS. Konferencja Naukowa MICROBS to ciesząca się uznaniem inicjatywa skierowana do pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz pasjonatów mikrobiologii.
Czytaj więcej: WYDARZENIE W O/LUBELSKIM on-line 7 czerwca 2024
Lubelski Oddział PTBioch od ponad 15 lat jest współorganizatorem Konkursu Biochemicznego, w którym biorą udział uczniowie ze szkół średnich. Pierwsza edycja Konkursu odbyła się w 2010 roku i była edycją lokalną, natomiast od 2017 roku Konkurs ma zasięg ogólnopolski i biorą w nim udział uczniowie z całej Polski. We wszystkich dotychczasowych edycjach udział wzięło prawie 2000 młodych pasjonatów biochemii, biologii molekularnej i genetyki.
W imieniu Oddziału Poznańskiego PTBioch i Sekcji Kwasów Nukleinowych PTBioch zapraszamy do uczestnictwa w wykładach o tematyce związanej z kwasami nukelinowymi w auli Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN (wejście od ulicy Henryka Wieniawskiego). Wykłady w języku angielskim. W piątek, 10.5. o godz. 11, odbędzie się wykład prof. Franka J. Hernandeza (Linköpping University, Sweden & Tecnun, University of Navarra, Spain) pt. "Engineering of Oligonucleotides for Developing Diagnostic and Therapeutic Strategies". Po wykładzie, ok godz. 12, w sali Journal Club w IChB odbędzie się nieformalne spotkanie z prelegentem.
W dniu 16 maja 2024, Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego zorganizował kolejną sesję wykładową zatytułowaną " BIOCHEMIA I DIAGNOSTYKA UKŁADU KRĄŻENIA I HEMOSTAZY – NIEUSTAJĄCE WYZWANIE DLA BADACZY". Notatka z wydarzenia:
W dniu 16 maja 2024 r. odbyła się kolejna sesja wykładowa on-line zorganizowana przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Podczas webinaru pt.: "Biochemia i diagnostyka układu krążenia i hemostazy – nieustające wyzwanie dla badaczy" zaproszeni Goście wygłosili następujące wykłady: dr. hab. Michał Ponczek, UŁ „Interdyscyplinarne badania naukowe dotyczące krążenia i krzepnięcia krwi w powiązaniu z biochemią”, dr hab. n. med. Bogusława Luzak, prof. UMED w Łodzi "Oddziaływanie wirusa SARS-CoV-2 z płytkami krwi: ocena aktywacji płytek krwi u pacjentów z COVID-19 oraz testy in vitro w badaniach modelowych" oraz dr hab. n. med. Tomasz Przygodzki, UMED w Łodzi „Metody mikroprzepływowe w badaniach podstawowych układu krzepnięcia krwi ze szczególnym uwzględnieniem analizy ilościowej danych mikroskopowych”. Bardzo dziękujemy prelegentom, organizatorom oraz wszystkim uczestnikom spotkania za udział w tym wydarzeniu.
W imieniu Łódzkiego Oddziału PTBioch - Katarzyna Oszajca, sekretarz oddziału
Komunikat 3, Webinarium PTBioch, Gdańsk 2025 Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Biochemicznego organizujemy w październiku tego roku jednodniowe webinarium jako małą pre-konferencję przed przyszłorocznym BIO 2025 w Poznaniu. Wydarzenie zatytułowane: Atrakcyjna Twarz Farmakologii
Nagroda im. W. Drabikowskiego za rok 2023
Dr Justyna Kocik-Król laureatką nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i firmy Merck za najlepszą pracę doktorską z biochemii im. Witolda Drabikowskiego