logo PTBIOCH

logo FEBS

Z ŻYCIA ODDZIAŁÓW

II Polski Kongres „Pokonać Sepsę” odbędzie w dniach 25–27 maja 2017 r. we Wrocławskim Centrum Kongresowym, a jego organizatorami są Stowarzyszenie na Rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę” założone przez prof. dr hab. Andrzeja Küblera oraz Grupa casusBTL

II Polski Kongres „Pokonać Sepsę” skierowany jest do całego środowiska medycznego, a pośrednio też do opinii publicznej. Organizatorzy zapraszają do udziału w obradach przede wszystkim lekarzy anestezjologów, chirurgów, internistów, mikrobiologów, diagnostów, lekarzy innych specjalności, w tym m.in. w dziedzinie medycyny ratunkowej i lekarzy POZ. Sepsa jest problemem interdyscyplinarnym, dlatego tylko wspólna debata i działania mające na celu promocję oraz wdrożenie systemów wczesnego rozpoznawania i skutecznego leczenia mogą odwrócić tragiczny trend i uchronić dzieci i dorosłych przed śmiertelną sepsą.

Informacje o II Polskim Kongresie „Pokonać Sepsę” są dostępne na stronie wydarzenia: www.sepsa2017.pl.

Po raz szesnasty Klinika Reumatologii, Chorób Wewnętrznych i Geriatrii wraz z Samodzielną Pracownia Diagnostyki Reumatologicznej Pomorskego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zapraszają zainteresowanych do udziału w Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Postępy w diagnostyce chorób autoimmunologicznych” Wiosenna edycja odbędzie się pod hasłem „Współczesna medycyna – kilka zaskakujących faktów. Nerki w szczególnych sytuacjach klinicznych. Płyny z jam ciała”. Sympozjum odbędzie się w sobotę 18 marca 2017r. w godz. 10.00-15.30, w auli wykładowej w Gmachu Rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Rybackiej 1 w Szczecinie. Informacje szczegółowe dotyczące udziału i programu konferencji w witrynie Uczelni: https://www.pum.edu.pl/wydarzenia/xvi-konferencja-naukowo-szkoleniowa.-postepy-w-diagnostyce-chorob-autoimmunologicznych.-wspolczesna-medycyna-kilka-zaskakujacych-faktow.-nerki-w-szczegolnych-sytuacjach-klinicznych.-plyny-z-jam-ciala.

Rozpoczęła się rejestracja na konferencję programową Narodowego Kongresu Nauki w Poznaniu.

23 i 24 lutego w Poznaniu polskie środowisko akademickie zastanawiać się będzie, jak poprawić pozycję polskiej nauki w rankingu światowym. Problemem jest niska aktywność i wyniki w konkursach grantowych European Research Council, a to wskazuje na ograniczoną zdolność do proponowania przełomowych programów badawczych. Słaba pozycja Polski w europejskim rankingu innowacyjności jest w pewnym stopniu skutkiem zbyt niskiego poziomu badań stosowanych i wdrożeniowych.. Administracja państwowa i środowiska akademickie muszą wypracować lepsze metody interwencji w naukę; niezbędna jest przemyślana polityka inwestycyjna, przemieszczenie środków finansowych, w tym także mechanizmy finansowego wspierania doskonałości naukowej i działania organizacyjne. Nowy system musi inaczej traktować jednostki doskonałe naukowo niż te odbiegające od tego poziomu, doceniać jakościowe aspekty twórczości naukowej, a nie tylko wymiar ilościowy. System parametryzacji i kategoryzacji jednostek naukowych wymaga korekty. Należy rozpoznać bariery instytucjonalne, które utrwalają przeciętność i zastanowić się jakie zmiany strukturalne będą wspierać doskonałość naukową.

Konferencję wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego organizuje Uniwersytet Adama Mickiewicza wspólnie z Polską Akademią Nauk. Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny i program Konfrencji na stronie: http://www.nauka.gov.pl/konferencja-nkn-doskonalosc-naukowa-jak-rownac-do-najlepszych.

W internecie będzie można śledzić transmisję na żywo z konferencji.

Polskie Towarzystwo Badań nad Miażdżycą zaprasza na konferencję naukową z udziałem gości z USA, Niemiec i Finlandii, poświęconą pamięci Prof. D. Steinberga, współtwórcy amerykańskiego  programu  edukacji cholesterolowej i hipotezy udziału utlenionych lipidów w patogenezie miażdżycy.

 

Konferencja pt. "Badania nad miażdżycą w erze statyn" odbędzie się w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w dniach 24. i 25. marca 2017 r.
Organizatorzy do udziału zachęcają szczególnie doktorantów z całego kraju,  podejmujących tematykę badań podstawowych  klinicznych w zakresie chorób układu krążenia.

W dniu 25 marca będzie możliwość wygłoszenia 15-minutowych komunikatów w języku angielskim..
Zainteresowani proszeni są o nadsyłanie zgłoszeń udziału oraz streszczeń komunikatów do
dnia 25 lutego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Udział w konferencji jest bezpłatny

 

 

Ambasada Francji oraz Instytut Francuski w Polsce rozpoczęły przyjmowanie kandydatur w ramach programu stypendiów rządu francuskiego (BGF) na rok akademicki 2017-2018.

Stypendia Rządu Francuskiego (BGF) finansują i ułatwiają pobyt we Francji wybitnym polskim studentom oraz naukowcom. Od blisko 55 lat, programy stypendialne dynamizują wymianę naukową i akademicką między Francją i Polską. Każdego roku finansowanych jest ponad 400 miesięcy stypendiów.

Ambasada Francji w Polsce zarządza programami stypendialnymi, o których informacje zawarte są na stronie http://www.institutfrancais.pl/pl/prezentacja.

Programy stypendialne umożliwiają polskim studentom sfinansowanie studiów we Francji na poziomie Master 2 (BGF Master 2gi rok) lub Podwójnego doktoratu (BGF Doctorat en cotutelle) realizowanego między Francją i Polską. Także zapewniają sfinansowanie ubezpieczenia zdrowotnego i pierwszeństwa w przyznawaniu zakwaterowania oraz w niektórych przypadkach, zwrotu czesnego uiszczonego na uczelni (do 6100 euro)

Ambasada przyznaje również inne programy stypendialne pozwalające na sfinansowanie studiów na kierunkach artystycznych, zarządzania i administracji.

Przyjmowanie wniosków na programy stypendialne rządu francuskiego w roku 2017/2018 potrwa do 5 marca b.r.

Podkategorie

Z ŻYCIA TOWARZYSTWA

Wybrano władze Oddziału Warszawskiego na kolejną kadencję.

Wybrano władze Oddziału Warszawskiego na kolejną kadencję.

W dniu 28 września br. w IBB PAN odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Wybrano na nim nowe władze Oddziału.

więcej więcej